Artykuł sponsorowany

Naprawy szyb samochodowych – na czym to polega?

Naprawy szyb samochodowych – na czym to polega?

Szyby samochodowe to jeden z najwrażliwszych elementów konstrukcji pojazdu, a chociaż są wykonane specjalnymi metodami i wyróżniają się odpornością na stłuczenia od czasu do czasu zdarza się pękniecie, zarysowanie lub wyszczerbienie. W takich sytuacjach można je oddać do naprawy.

Typowe uszkodzenia szyb samochodowych

Szyba w samochodzie jest elementem niezbędnym, zapewniającym widoczność podczas jazdy, ale też komfort podróżowania. O wiele przyjemniej jest przemierzać setki kilometrów, jeśli można oglądać widok za oknem. Ze względu na zagrożenia drogowe szyby samochodowe, choć wykonane ze szkła, nie są tak delikatne i kruche, jak te w oknach domów. Wykonuje się je według rozmaitych technologii mających na celu określone zachowanie podczas stłuczki, wypadku czy przypadkowego uderzenia kamieniem. Najważniejsza w pojeździe szyba przednia zazwyczaj jest klejona z dwóch warstw szkła i umieszczonej pomiędzy nimi folii. Taka konstrukcja sprawia, że po pęknięciu lub stłuczeniu utrzymuje się ona w całości, nie wypada, więc nie naraża kierowcy i pasażerów na zranienia, ale też zachowuje przejrzystość, niezbędną do kierowania pojazdem.

Do najczęstszych uszkodzeń szyb samochodowych dochodzi podczas wypadków i stłuczek. W takich sytuacjach zazwyczaj cała powierzchnia ulega zniszczeniu i szybę trzeba wymienić. Nie są to jedyne sytuacje, gdy dochodzi do uszkodzenia. Powodem może być spadający z dachu sopel, kamień, który wystrzeli spod kół jadącej z przodu ciężarówki, celowe zniszczenie przez wandala lub przypadkowe uderzenie. Przy intensywnej eksploatacji samochodu w terenie szyby są też narażone na rysowanie i matowienie w wyniku działającego na ich powierzchnię piasku lub kurzu. W takich sytuacjach nie trzeba wymieniać całej szyby, ale można dokonać jej naprawy.

Naprawy i renowacja szyb samochodowych

Mogłoby się wydawać, że naprawa szyby samochodowej to czynność niewykonalna, jednak specjalizujące się w takich zadaniach firmy jak JK. FHU Kaleta Jerzy dysponują technikami, dzięki którym możliwe jest przywrócenie sprawności pojazdu w tym zakresie, przynajmniej do czasu, aż właściciel będzie posiadał odpowiednie środki lub czas, aby dokonać wymiany szyby. Jedną z metod stosowanych przy naprawach odprysków po kamieniach jest wypełnianie ubytku specjalną żywicą, która następnie zostaje poddana utwardzeniu. Powierzchnia zostaje wypolerowana w taki sposób, że gładkością dorównuje oryginalnej szybie. Efekt naprawy pozwala na przywrócenie wytrzymałości w miejscu uszkodzenia na poziomie 95%.

Naprawa odprysku za pomocą żywicy nie wpływa też na ostrość widzenia, bowiem różnica pomiędzy oryginałem a miejscem wypełnianym jest minimalna. Warunkiem osiągnięcia takiego efektu jest dokonanie naprawy jak najszybciej po uszkodzeniu, zanim wgłębienie zostanie zanieczyszczone. Inną formą uszkodzeń są pęknięcia liniowe na dłuższym odcinku. W przeciwieństwie do ubytku naruszają one strukturę szkła na całej głębokości warstwy, a pozostawione bez interwencji grożą dalszym pękaniem szyby. W naprawie stosuje się metodę klejenia, przywracającą szybie wytrzymałość na poziomie 70% oryginału.  W przypadku porysowania lub zabrudzenia szyby można również skorzystać z usługi jej polerowania. Warto pamiętać, że naprawy szyb są tańsze od ich wymiany, ale nie dają 100% gwarancji.

Oceń artykuł (3)
1.3
Komentarze
Dodaj komentarz