Artykuł sponsorowany

Naprawy powypadkowe. Co warto wiedzieć?

Naprawy powypadkowe. Co warto wiedzieć?

Stałeś się ofiarą kolizji drogowej, a Twój samochód kwalifikuje się do naprawy? Jeśli tak, przysługuje Ci prawo likwidacji szkody z OC sprawcy. Masz dwie możliwości – naprawę bezgotówkową lub na własną rękę, za pieniądze z odszkodowania.

Gdzie zgłosić szkodę?

Pierwszym krokiem na drodze do naprawy pojazdu jest złożenie wniosku o likwidację szkody. Powinieneś go adresować do zakładu ubezpieczeniowego, w którym składkę opłaca sprawca szkody bądź też do ubezpieczyciela własnego, jeżeli świadczy on usługę ubezpieczenia OC z bezpośrednią likwidacją szkód. Od 2015 roku coraz więcej firm daje taką możliwość – warto zatem sprawdzić czy i my nią dysponujemy. Jeżeli tak, to nasz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a następnie rozliczy się z firmą w której sprawca miał wykupione OC.

Odbiór odszkodowania w gotówce​

Odbiór odszkodowania to najprostszy i bardzo szybki sposób rozliczenia szkody. Po wykonaniu oględzin ubezpieczyciel wycenia Twoją szkodę i wypłaca odszkodowanie. Otrzymujesz je do rąk własnych, nie będąc zobowiązanym do przedstawiania faktur oraz rachunków. Sam decydujesz, gdzie i w jaki sposób chcesz naprawić pojazd. Wycena kosztów naprawy bazuje na uśrednionych stawkach rynkowych za części i robociznę. W przypadku niewielkich szkód, oszacowanie może się odbyć na podstawie rozmowy telefonicznej.

Naprawa bezgotówkowa

Podstawę wypłaty odszkodowania w systemie bezgotówkowym stanowią faktury VAT. Odszkodowanie jest przekazywane bezpośrednio do serwisu naprawczego, który wybrałeś do likwidacji szkody. Ten sposób rozliczenia szkody bywa nieco dłuższy, za to nie wymaga dużego zaangażowania z Twojej strony. Musisz jedynie podpisać upoważnienie dla warsztatu, a wszelkie procedury (sporządzenie kosztorysu, skompletowanie dokumentacji i rozliczenie) odbywają się między nim a ubezpieczycielem. Z tej formy naprawy korzystają przede wszystkim kierowcy aut nowych i na gwarancji.

Wybór warsztatu

Wybór warsztatu to jedna z kluczowych decyzji, którą musisz podjąć niezależnie od obranego sposobu rozliczenia z ubezpieczycielem. Najlepiej wybrać warsztat współpracujący z danym biurem ubezpieczeniowym. W zależności od przypadku może być to ASO, serwis niezależny bądź specjalistyczny warsztat blacharsko-lakierniczy, posiadający rozległe kompetencje w zakresie naprawy różnych marek samochodów. Najlepsze serwisy  dają możliwość zgłaszania szkody przez internet. Dobry przykład stanowi serwis CLS-Walder z Chwaszczyna koło Trójmiasta. Cyfryzacja warsztatu ułatwia przesył informacji między nim a towarzystwem ubezpieczeniowym, co wpływa na skrócenie procedury likwidacji szkody.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz