Materiał Partnera

Naprawa wózków widłowych – kto może się tym zająć?

Naprawa wózków widłowych – kto może się tym zająć?

Wózki widłowe są urządzeniami niezbędnymi w wielu firmach. Hale przemysłowe, magazyny, firmy logistyczne – to tylko kilka przykładów miejsc, w których wózki są używane codziennie. Kiedy takie urządzenie się zepsuje, konieczna jest jego szybka naprawa, by nie spowalniać pracy przedsiębiorstwa. Trzeba jednak uważać – nie każdy może zajmować się serwisowaniem wózków widłowych – niezbędne są do tego specjalne uprawnienia.

Konserwator z uprawnieniami

Nie tylko do prowadzenia wózka widłowego potrzebne są specjalne uprawnienia. Odpowiedni kurs muszą także ukończyć konserwatorzy wózków widłowych. Dopiero po przejściu takiego szkolenia i podejściu do egzaminu można zajmować się serwisowaniem tych urządzeń. Dlatego, w sytuacji, w której nasz wózek widłowy odmawia posłuszeństwa, powinniśmy zadzwonić po pracownika sprawdzonego serwisu wózków widłowych. Naprawą tego rodzaju urządzeń zajmuje się firma Serwitech. To przedsiębiorstwo, które działa na terenie całego kraju i cieszy się doskonałą opinią wśród swoich klientów. Naprawy realizują fachowo i błyskawicznie, dzięki czemu wózek szybko wraca do pracy. Domeną firmy są także atrakcyjne ceny, wyróżniające ją na tle konkurencji. Egzamin kończący kurs na konserwatora wózków widłowych odbywa się przed członkami UDT – Urzędu Dozoru Technicznego. Zdany egzamin sprawia, że zyskujemy certyfikat, uprawniający do naprawy tego rodzaju urządzeń. Żeby zdobyć certyfikat konserwatora wózków widłowych trzeba mieć fachową wiedzę na temat BHP, dokumentów dozoru technicznego oraz zasad prawidłowego używania tego typu maszyn.

Zadania konserwatora

Konserwator wózka widłowego musi stosować się do obowiązujących go przepisów. Poza naprawami serwisowymi, związanymi z nagłymi awariami wózka widłowego, konserwator powinien zgodnie z instrukcją obsługi wykonywać przegląd stanu technicznego maszyny. Wszystkie usterki wykryte podczas przeglądu muszą być odnotowane w dzienniku konserwacji i jak najszybciej naprawione. Ważne też, by każda napraw kończyła się tak zwaną próbą ruchową wózka – czyli sprawdzeniem, czy urządzenie działa właściwie bez i z obciążeniem. Najlepiej, jeśli mamy stałą umowę z serwisem wózków widłowych – w takiej sytuacji to ta firma dba, by przeglądy były wykonywane regularnie a awarie usuwane jak najszybciej. Najlepiej wybrać dużą, sprawdzoną firmę serwisową. To zagwarantuje nam, że konserwatorzy będą dyspozycyjni i udzielą nam pomocy w każdej sytuacji, dzięki czemu nasz wózek widłowy szybko wróci do pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz