Materiał Partnera

Naprawa opon maszyn budowlanych. Co warto wiedzieć?

Naprawa opon maszyn budowlanych. Co warto wiedzieć?

Właściwy wybór opon do maszyn budowlanych nie jest tak prosty, jak dobór ogumienia do samochodu osobowego – opony przemysłowe, bo tak się je określa, muszą posiadać szereg cech w zależności od rodzaju maszyny, warunkach jej pracy, a także ciężaru. Opony przemysłowe muszą mieć odpowiedni profil, a także wzór i głębokość bieżnika, który dodatkowo powinien być odporny na zużycie pod wpływem wysokich obciążeń. To opony zapewniają maszynie stabilność. Nie są tanie, dlatego ważne jest, by możliwa była naprawa uszkodzeń, które zawsze z czasem się pojawiają. Jak wygląda naprawa opon maszyn budowlanych?

Metody naprawy opon

Kiedy zlecamy naprawę opon przemysłowych, możemy spotkać się z ofertą wykonania jej w na dwa różne sposoby: na ciepło lub na zimno. W obu przypadkach przed przystąpieniem do prac najpierw usuwamy stary, zużyty lub uszkodzony bieżnik opony. Pierwsza metoda polega na użyciu wysokiej temperatury do rozgrzania polimerów w gumie – wykorzystujemy do tego termopasy i urządzenia do wygrzewania, a także formy, z których odlewa się nowy bieżnik. Temperatura łączy ze sobą oponę i nowy bieżnik. W drugiej metodzie zamiast wysokiej temperatury wykorzystywane są specjalistyczne środki chemiczne. Przy tej metodzie nie potrzebujemy specjalistycznych form, jakich używamy w metodzie naprawy na ciepło. W przypadku opon maszyn budowlanych często możemy się spotkać nie tylko z uszkodzeniami, czy zużyciem bieżnika, ale także z punktowymi przebiciami. Maszyny budowlane poruszają się często po trudnym terenie, gdzie znajdują się ostre, wystające elementy, na przykład stalowe pręty, czy profile. Dostępne są dwie metody naprawy punktowego uszkodzenia – mówi nam przedstawiciel Serwisu ogumienia Kuliszewski z Prudnika. Pierwsza metoda polega na załataniu dziury od wewnątrz i wypełnienie dziury przebicia. Druga metoda to tzw. kołkowanie – polega na umieszczeniu w dziurze kołka ze specjalnego tworzywa za pomocą odpowiednich narzędzi i kleju.

Serwis z certyfikatami

Nawet duże uszkodzenia opon nie dyskwalifikują ich z dalszego użytkowania, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni serwis. Regeneracja i naprawa opon maszyn budowlanych to zadanie wyłącznie dla doświadczonych fachowców, dlatego zawsze należy wybierać serwis z odpowiednimi certyfikatami. Wulkanizatorem może mianować się wyłącznie osoba, która posiada dyplom mistrzowski, o czym niestety właściciele wielu nowych firm zapominają. Zanim oddamy naszą maszynę do naprawy, upewnijmy się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z fachowcami – potwierdzą to certyfikaty, dyplomy i referencje. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz