Materiał Partnera

Naprawa europalet – jakie normy trzeba spełnić? Co zrobić, by zepsuta paleta była gotowa do ponownego użytku? Poradnik

Naprawa europalet – jakie normy trzeba spełnić? Co zrobić, by zepsuta paleta była gotowa do ponownego użytku? Poradnik

Zaletą palet drewnianych jest to, że dość łatwo można je naprawić. Dzięki temu nawet bardzo mocno zużyte palety, po gruntownej renowacji, mogą dalej nam służyć. Naprawa palet służących do przewożenia ciężkich ładunków musi jednak odbywać się w oparciu o pewne konkretne normy. Trzeba ją przeprowadzić tak, by towar w transporcie był całkowicie bezpieczny. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Szerokie zastosowania

Palety drewniane są stosowane w każdej firmie transportowej i logistycznej. Znajdziemy je w magazynach, dużych sklepach i wszędzie tam, gdzie trzeba wygodnie przewieźć duży ładunek. Palety są produktem niezwykle uniwersalnym, jednak to, że są narażone na ciągłe obciążenia, sprawia, że od czasu do czasu te drewniane platformy po prostu się niszczą. Na szczęście drewno jest materiałem bardzo podatnym na naprawę i renowację, dlatego zamiast uszkodzone europalety wyrzucać, możemy po prostu oddać je w ręce specjalistów, którzy przywrócą im pełną funkcjonalność. Profesjonalną naprawą palet drewnianych zajmuje się przedsiębiorstwo Potaczek Produkcja i sprzedaż palet. Firma zajmuje się także produkcją nowych drewnianych europalet.

Dlaczego warto naprawiać palety?

Pomijając to, że naprawa palet po prostu się opłaca, warto pamiętać też o względach ekologicznych. Naprawiając uszkodzone palety redukujemy ilość produkowanych odpadów i przywracamy sprawność czemuś, co równie dobrze mogłoby trafić na śmietnik. Poza tym naprawione palety w niczym nie ustępują tym, które kupujemy bezpośrednio od producenta. Europalety poddane odpowiedniej renowacji dalej będą doskonale sprawdzać się transporcie ciężkich ładunków. Bardzo ważne jest jednak, by firma, która prowadzi naprawę palet, posiadała odpowiednią licencję, świadczącą o jakości jej usług. Tylko to da nam gwarancję, że po naprawie paleta będzie tak wytrzymała, jak powinna. To bardzo ważne, bo pęknięcie palety pod ciężarem transportowanego ładunku może spowodować wiele kłopotów.

Kiedy konieczna jest utylizacja?

Warto podkreślić, że naprawa palet nie zawsze jest możliwa. Firma zajmująca się ich naprawą i produkcją bez problemu poradzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi – w takim przypadku wystarczy po prostu wymienić uszkodzone elementy drewnianej platformy. Jeśli jednak paleta zostanie zalana olejem, farbą, smarem lub innymi silnie brudzącymi i wnikającymi w drewno substancjami, nie ma dla niej ratunku – może zostać przeniesiona wyłącznie do przewożenia materiałów budowlanych, ale przy tłustych zabrudzeniach najczęściej konieczna jest utylizacja palety.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz