Materiał Partnera

Napinacze wielośrubowe – innowacja w przemyśle

Napinacze wielośrubowe – innowacja w przemyśle

Zaciskanie śrub o dużych rozmiarach niejednokrotnie może okazać się problematyczne. Stosowanie specjalistycznego lub ciężkiego sprzętu jest bardzo niewygodne, zwiększa niebezpieczeństwo i wymaga obecności wykwalifikowanego personelu – a wszystko to, aby zacisnąć lub wykręcić śrubę. Na szczęście trudności te mogą pójść w niepamięć, jeśli zastosujemy napinacze wielośrubowe, które nie bez powodu zyskały ogromną popularność w przypadku połączeń śrubowych.

Czym są napinacze wielośrubowe?

Napinacz wielośrubowy MJT (z ang. „multi‐jackbolt tensioner”), nazywany także napinaczem Superbolt, stanowi bezpośrednie zastępstwo dla nakrętek sześciokątnych, konwencjonalnych śrub i innych tego rodzaju elementów. Ich dystrybutorem jest firma Nord-Lock Poland Sp. z o.o. Składają się z trzech elementów:

  • Podkładki – podkładka chroni napinacz i zapewnia płaską, wytrzymałą powierzchnię niezbędną do jego prawidłowego działania.
  • Korpusu – korpus otacza gwint śruby, do której przykręca się napinacz.
  • Śrub – śruby napinacza są jego głównym elementem roboczym. Są znacznie mniejsze od śruby, do której przykręca się napinacz, dzięki czemu znacznie łatwiej je przykręcić lub odkręcić.

Jak działają napinacze wielośrubowe?

Napinacze wielośrubowe montowane są pod śrubą o dużym rozmiarze. Nie wkręcamy jej bezpośrednio w elementy, które mają być połączone, ale wyłącznie w napinacz. Śruba taka musi być zatem gwintowana tylko na końcu. Przez korpus napinacza przebiegają jego własne śruby. Jest ich kilka – nawet osiem – i są one dużo mniejsze od śruby, którą chcemy wykręcić. Dokręcanie ich lub wykręcanie jest dużo łatwiejsze, nie potrzebujemy do tego specjalistycznego ani ciężkiego sprzętu – wystarczą konwencjonalne narzędzia. Wkręcając śruby napinacza sprawiamy, że odpychają się one od jego podkładki, co generuje siłę niezbędną do wykręcenia naszej głównej, dużej śruby. Specyficzna budowa napinaczy Superbolt sprawia, że ilość siły, jaką musimy włożyć w to zadanie, rozkłada się na kilka łatwych do manipulowania śrub.

Zalety napinaczy wielośrubowych

Wśród wielu zalet napinaczy wielośrubowych warto wymienić przede wszystkim to, że udostępniają one ogromną siłę docisku. Do jej wykorzystania nie potrzebujemy ponadto żadnych specjalistycznych narzędzi, co zwiększa bezpieczeństwo personelu. Napinacze tego rodzaju zmniejszają także czas potrzebny na wkręcenie śruby. Ponadto tylko one sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych, gdzie ciężki sprzęt po prostu by się nie zmieścił. W razie potrzeby łatwo je także usunąć.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz