Materiał Partnera

Najwyższej jakości cynkowanie ogniowe w firmie GILLMET Sp. z o.o.

Najwyższej jakości cynkowanie ogniowe w firmie GILLMET Sp. z o.o.

Cynkować można na wiele sposobów – najważniejsze jest, by otrzymać na stali dobrą warstwę zabezpieczającą ją przed korozją. Jedną z najpopularniejszych metod cynkowania jest cynkowanie ogniowe zwane także cynkowaniem zanurzeniowym, w którym specjalizuje się firma GILLMET. Rozpoczynając z nią współpracę możemy mieć pewność, że uzyskana powłoka cynkowa będzie najwyższej jakości. Oczywiście my też będziemy musieli spełnić pewne wymagania – dotyczące przede wszystkim wymiarów, parametrów składu stali oraz przygotowania elementów (otworowania) którą oddamy do ocynkowania.

Przygotowanie powierzchni do cynkowania ogniowego

Cynkowanie na gorąco, czyli cynkowanie ogniowe wydaje się proste w swoich założeniach, jednak w praktyce niezbędna jest obecność prawdziwych specjalistów – takich jak eksperci
z firmy Gillmet, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wiedzy potrafią wyciągnąć maksimum z omawianej metody. Oczywiście pokrywane cynkiem wyroby stalowe muszą spełniać określone wymagania.

Cynkowanie ogniowe to proces, w wyniku którego, na powierzchni stalowych wyrobów zostaje wytworzona powłoka stopowa cynku. Co ważne, powłoka ta w omawianej metodzie tworzy się na całej powierzchni wyrobu stalowego – zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie profili zamkniętych odpowiednio otworowanych.

Jako że powłoka na powierzchni wyrobu stalowego powstaje na skutek reakcji metalurgicznej odbywającej się pomiędzy cynkiem a żelazem, ważne jest przede wszystkim to, by stal została odpowiednio przygotowana przed właściwym procesem cynkowania. Co istotne, powierzchnia prefabrykowanej stali najczęściej pokryta tłuszczem lub rdzą, musi zostać poddana procesom odtłuszczania i trawienia, aby uzyskać perfekcyjną czystość.

Cynkowanie ogniowe – szczegóły procesu

W cynkowaniu ogniowym reakcja pomiędzy żelazem a cynkiem zachodzi po zanurzeniu elementu w ciekłym cynku. Cały proces odbywa się w temperaturze około czterystu sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Reakcja jest stosunkowo szybka – element zanurzony jest w wannie z cynkiem przez kilka lub kilkanaście minut. Po wyjęciu elementu z ciekłego cynku wymagane jest jeszcze jego ostudzenie – odbywa się ono poprzez zanurzenie w wodzie lub poprzez wystudzenie na powietrzu (dla elementów wrażliwych na szybkie zmiany temperatur – np. cienkie blachy mogące ulec deformacji termicznej).

Powłoka cynkowa zmienia swoje właściwości i kształtuje się do momentu, w którym stal nie osiągnie swojej normalnej temperatury. Co ważne, jakość uzyskanej powłoki oraz jej właściwości – takie jak grubość, gładkość, przyczepność czy połysk – zależą przede wszystkim od składu chemicznego stali, a w szczególności zawartości w niej krzemu, węgla i fosforu.

Specjaliści z firmy GILLMET doradzają, by do cynkowania używać wyłącznie wyrobów stalowych z odpowiednią zawartością krzemu i węgla w swoim składzie, która zagwarantuje estetyczny wygląd i prawidłową grubość powłoki. Zawartość krzemu w stali przeznaczonej do cynkowania powinna zawierać się w przedziale od 0,13% do 0,28% lub poniżej 0,03% (tzw. stal niereaktywna), istotne jest również by suma zawartości węgla i krzemu nie przekraczała łącznie 0,5%.

Widać zatem, że stały nadzór kontroli jakości i bieżące monitorowanie procesu technologicznego oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury kąpieli cynku to podstawa w cynkowaniu ogniowym. Wiedzą o tym specjaliści z cynkowni GILLMET.

Opracowanie:
Starogard Gdański, Jabłowska 25
tel. 58 561 49 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz