Artykuł sponsorowany

Największe korzyści z posiadania pompy ciepła

Największe korzyści z posiadania pompy ciepła

Pompy ciepła stają się coraz chętniej wybieranym źródłem ogrzewania. Wysoka klasa efektywności energetycznej sprawia, że są one zaliczane do urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, a więc bezpieczne dla środowiska. Mimo że sam montaż pompy ciepła jest stosunkowo kosztowny, to jednak dalsza jej eksploatacja pozytywnie odbija się na budżecie.

Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje naturalną energię zgromadzoną pod powierzchnią ziemi, w wodzie oraz powietrzu w oparciu o procesy: parowania, skraplania, sprężania i rozprężania. Za prawidłowy tego przebieg odpowiadają wbudowane wymienniki ciepła i krążący pomiędzy nimi czynnik, będący mieszaniną cieczy i gazu.

W zależności od wybranego źródła energii inny będzie typ zastosowanej pompy ciepła:

  • pompy ciepła geotermalne,
  • pompy ciepła hydrotermalne,
  • pompy ciepła typu powietrze-woda,
  • pompy ciepła typu powietrze-powietrze.

Jak wyjaśniają specjaliści z firmy DARTEX, zajmującej się instalacjami sanitarno-hydraulicznymi - najpopularniejsze są obecnie pompy wykorzystujące energię z głębi ziemi. Są one bardzo efektywne i nie wymagają wprowadzania do budynku dodatkowych źródeł energii.

Warto jednak mieć na uwadze, że w zależności od tego, czy zastosowany zostanie wymiennik poziomy, czy pionowy, konieczne jest albo posiadania dużej działki (dla wytworzenia 1 kW energii niezbędne jest aż 40 m2 niezabudowanej przestrzeni), albo wywiercenie głębokiego otworu sięgającego nawet 100 m.

Zalety montażu pompy ciepła

Pompy ciepła uważane są za najbardziej efektywne energetycznie źródło ogrzewania budynku i wody użytkowej. Pozwalają osiągnąć efektywność energetyczną sięgającą poziomu ok. 500%. Co to oznacza? Pobranie z sieci 1 kW energii elektrycznej do zasilenia pompy ciepła pozwala uzyskać aż 5 kW energii cieplnej.

Warto również pamiętać, że koszty eksploatacyjne nie należą do wysokich. Sprawność tego urządzenia w sezonie grzewczym sięga poziomu 60-70%, co jest porównywalne z tą, która jest charakterystyczna dla pieców na paliwa stałe (węgiel, drewno). Poza okresem zimy, kiedy powietrze staje się cieplejsze, pompa ciepła znacząco zwiększa swoją sprawność. Jest to więc niewątpliwie korzystne dla budżetu.

Na etapie budowy domu, dzięki skorzystaniu z takiego źródła ogrzewania, można uniknąć kosztownego podłączania do sieci gazowej albo tworzenia instalacji ze zbiornikiem na gaz płynny. Nie ma również konieczności budowy komina, przez który odprowadzany jest dym z pieca na paliwa stałe.

Zaletą montażu pompy ciepła jest także brak jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne, czego nie można powiedzieć o urządzeniach zasilanych konwencjonalnymi źródłami energii. Brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery ogranicza niekorzystne zmiany klimatu, a w wymiarze lokalnym redukuje zjawisko smogu, negatywnie oddziałującego zarówno na zdrowie ludzi, jak i stan przyrody.

Powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła, jest nieskomplikowany sposób obsługi. Po włączeniu urządzenia przez instalatora nie ma potrzeby zmieniania parametrów działania. Można więc stwierdzić, że pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Ponadto podczas pracy nie emituje hałasu, co ma znaczący wpływ na komfort życia.

Opracowanie:
Rybie, Spokojna 4
tel. 602 242 482
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz