Artykuł sponsorowany

Najważniejsze zasady projektowania aplikacji mobilnych

Najważniejsze zasady projektowania aplikacji mobilnych

W dzisiejszych czasach korzystanie z telefonu niemalże nie byłoby możliwe, gdyby nie aplikacje mobilne. Zawierają one wszystko, co potrzebne do funkcjonowania – mapy, rozkład jazdy autobusów, konto bankowe czy komunikator do rozmów z przyjaciółmi. Jednak gdyby nie odpowiednie zaprojektowanie danego programu, nikt by z niego nie korzystał. Ważne jest, aby aplikacja była zarówno funkcjonalna, jak i przyjemna w obsłudze.

Podstawowe kwestie interfejsu aplikacji

Częstym błędem projektantów aplikacji jest przerost formy nad treścią. Zbyt duża ilość przycisków, napisów i innych elementów, które nie są wymagane do korzystania z aplikacji i stanowią jedynie “ozdobę”, bardzo utrudnia jej użytkowanie. Uwaga użytkownika jest wtedy rozproszona, nie może się on skupić na zawartości - co na dłuższą metę jest uciążliwe.

Wielu projektantów również nie bierze pod uwagę obsługi aplikacji jedną ręką. To ogromny błąd, bowiem jedynie 15% użytkowników korzysta ze swojego smartfona za pomocą obu rąk na raz. Musimy pamiętać, aby elementy aplikacji były w zasięgu palców jednej ręki, aby program był jak najprzyjemniejszy w odbiorze. Przy projektowaniu aplikacji zadbajmy też, żeby zaimplementować dwa tryby – dla praworęcznych i leworęcznych.

Pozostałe aspekty, które wpływają na funkcjonowanie

Jednym z najczęstszych powodów odinstalowywania aplikacji, są uciążliwe powiadomienia. Oczywiście, raz na jakiś czas notyfikacja jest potrzebna, aby przypomnieć konsumentowi o istnieniu naszej “apki”. Jeśli jednak przesadzimy z ilością komunikatów, możemy być pewni, że użytkownik ją odinstaluje. Równie częstym powodem deinstalacji jest zbyt duże zużycie pamięci oraz baterii. Jeśli tego nie zoptymalizujemy, konsument na pewno nie będzie trzymał takiej aplikacji na telefonie – w szczególności, jeśli nie jest to aplikacja niezbędna, czyli na przykład popularny komunikator. Ta sama zasada dotyczy również pochłaniania danych komórkowych - musimy pamiętać, że większość osób nie korzysta cały czas z WiFi, co w przypadku dużego pochłaniania pakietów przez aplikację, może narazić konsumenta na pokaźne koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz