Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas ścinania wysokich drzew

Wycinka drzew jest zajęciem bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza kiedy dotyczy tych naprawdę starych i dużych okazów. Wykonywana nieprawidłowo może narazić nie tylko zdrowie, ale nawet życie osoby, która się jej podejmuje. Podstawą jest nie tylko dobry jakościowo sprzęt, ale także metody. W jaki sposób ścinać drzewa, aby nie uszkodzić okolicznych budynków oraz nie dopuścić do groźnych wypadków?
Jak ściąć wysokie drzewo?
Przede wszystkim musisz przygotować odpowiedni sprzęt, który pozwoli za zachowanie zasad BHP. Do przeprowadzenia wycinki potrzebna Ci będzie dobrej jakości, naostrzona piła łańcuchowa oraz toporek do oczyszczania pnia. Oprócz tego warto nałożyć rękawice i kask ochronny, a także odzież BHP uniemożliwiająca dostanie się pod nią trocin.
Ścinanie drzew przebiega w kilku etapach:
- Najpierw zbadaj sytuację w okolicy drzewa, aby widzieć, jak ustalić kierunek obalania. Na drodze spadającego pnia nie powinny znajdować się żadne budynki, przewody trakcyjne czy inne tego typu obiekty. Jeśli drzewo musi obalić się poza teren prywatny, należy ustawić widoczne oznaczenia. Czasem zdarza się, że sposób, w jaki rośnie pień uniemożliwia zmianę trajektorii jego upadku.
- Po przygotowaniu otoczenia należy oczyścić pień z gałęzi bocznych na wysokość, która umożliwi Ci swobodną pracę. Zwykle jest to około 1,5 metra.
- Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej metody ścinania. Osoby niedoświadczone mogą mieć duży problem. Najpierw wykonuje się rzaz podcinający po stronie kierunku obalania pnia, a następnie rzaz ścinający. Pamiętaj, że musi on być o około 4-5 cm wyżej od podcinającego.
- Podczas ścinania musisz cały czas kontrolować pień, gdyż nie zawsze wszystko dzieje się zgodnie z planem. Jeśli drzewo zaczyna się przechylać, niezwłocznie przerwij pracę i odsuń się na bezpieczną odległość.
Ścinanie drzew – kwestie prawne
Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również kwestie prawne warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy wycinką zajmują się na co dzień. Przykładem może być dolnośląska firma Puss&Piast, która oferuje szeroki zakres usług leśnych. Musisz pamiętać, że na wycinkę drzew o określonej wysokości i obwodzie często trzeba uzyskać pozwolenie z gminy, nawet jeśli jesteś jego właścicielem od samego początku. Bezprawne ścinanie drzew grozi wysoką administracyjną karą pieniężną. Pozwolenie trzeba uzyskać na wycinkę drzew, których obwód na wysokości 5 cm przekracza:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzby oraz klonu;
- 65 cm w przypadku do kasztanowca, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Choć niewiele osób o tym wie, ochroną są objęte również krzewy zajmujące powierzchnię większą niż 25 metrów kwadratowych.