Artykuł sponsorowany

Najważniejsze zalety domów drewnianych

Najważniejsze zalety domów drewnianych

Budownictwo drewniane przestało być zarezerwowane wyłącznie dla gospodarstw wiejskich i tymczasowych obiektów. Obecnie z drewna buduje się coraz więcej domów, zarówno o przeznaczeniu letniskowym oraz rekreacyjnym, jak i całorocznym. Z czego wynika rosnąca popularność drewnianego budownictwa jednorodzinnego i dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

W zgodzie z naturą

Niewątpliwie najważniejszą cechą budownictwa drewnianego odróżniającą je od innych technologii jest w pełni naturalny charakter surowca. Drewno jest materiałem "oddychającym", czyli takim, który samoistnie reguluje poziom wilgotności, tworząc tym samym specyficzny mikroklimat, który sprzyja naszemu zdrowiu. W domu drewnianym czujemy się lepiej również ze względu na panującą w nim temperaturę – latem w budynku o drewnianej konstrukcji panuje przyjemny chłód, z kolei zimą takie wnętrza szybko się nagrzewają. Ekologiczny, naturalny charakter budownictwa drewnianego sprzyja w szczególności osobom podatnym na alergie.

Funkcjonalność i trwałość

Jak wypada budownictwo drewniane w porównaniu do tradycyjnej technologii murowanej pod względem walorów użytkowych, czasu i skomplikowania budowy?

Po pierwsze warto zaznaczyć, że dom drewniany możemy postawić niezależnie od warunków atmosferycznych, a więc o każdej porze roku, przy czym koniecznym warunkiem jest oczywiście wcześniejsze wylanie fundamentów. - Zauważa przedstawiciel firmy Ligar ze Stargardu. - Budowa właściwego szkieletu jest natomiast nieskomplikowana i trwa krócej niż postawienie obiektu murowanego.

Drewno jest materiałem energooszczędnym i samo w sobie stanowi dobrą izolację, zarówno jeśli chodzi o przenikanie ciepła, jak i o izolacyjność akustyczną. Ponadto surowiec ten charakteryzuje się także wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie niekorzystnych czynników, w tym również ognia, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia konstrukcji.

Pięknie mieszkać

Do zalet drewna jako materiału budowlanego należy również łatwość obróbki, dzięki czemu inwestorzy decydujący się na tę właśnie technologię budowy domu jednorodzinnego mają bogate możliwości projektowe. Domy drewniane mogą mieć dowolny metraż – mogą to być zarówno niewielkie domki letniskowe, jak i duże domy całoroczne o powierzchni przekraczającej 100 m2. "Elastyczność" drewna w zakresie metod obróbki pozwala na dostosowywanie projektów do indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestorów i umożliwia tworzenie funkcjonalnych, a zarazem efektownie prezentujących się obiektów. Już sam fakt użycia drewna do wykończenia wnętrz i elewacji podnosi walory estetyczne budynku, dodając mu stylu i elegancji. Drewniane konstrukcje są przy tym niezwykle uniwersalne pod względem estetyki i doskonale pasują zarówno do klasycznego czy wręcz rustykalnego stylu, jak i bardziej nowoczesnej architektury. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu drewnianego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz