Materiał Partnera

Najważniejsze właściwości uszczelek z tworzyw sztucznych

Najważniejsze właściwości uszczelek z tworzyw sztucznych

Uszczelki to elementy wykorzystywane w budowie maszyn i urządzeń, pojazdów czy konstrukcjach budowlanych do zabezpieczania oraz izolowania poszczególnych układów. Skutecznie oddzielają od otoczenia, pozwalają utrzymać prawidłowe ciśnienie gazów czy płynów oraz zapobiegają mieszaniu się płynów. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i przyjmować wiele kształtów i rozmiarów.

Uszczelki gumowe i silikonowe – zastosowanie

Podstawowym kryterium doboru tworzywa do produkcji uszczelek jest zdolność materiału do odkształcenia odpowiadającego uzyskaniu wymaganej szczelności. Uszczelka ma bowiem określony kształt i rozmiar w stanie swobodnym – po umieszczeniu w układzie powinna dopasować się tak, aby uszczelnić miejsce łączenia dwóch elementów. Zadaniem każdej uszczelki powinna być ochrona przed wodą, warunkami atmosferycznymi, temperaturą, kurzem, pyłem, hałasem czy też drganiami i wibracjami, w zależności od jej przeznaczenia. W zasadzie, uszczelki znajdują zastosowanie w większości branż związanych z przemysłem. Podstawowe gałęzie to motoryzacja, kolejnictwo, konstrukcje stalowe, maszyny i urządzenia oraz rolnictwo. Są niezastąpione również w branży elektronicznej, gdzie skutecznie izolują rozmaite instalacje.

Materiałów, które spełniają powyższe kryteria, jest wiele i zaliczyć do nich możemy elastomery, polimery, tworzywa sztuczne, miękkie metale, korek czy tekturę. Wśród elastomerów szczególnie często wykorzystywana jest guma (komórkowa, mikroporowata, porowata, lita, EPDM, NBR, CR) zaś wśród polimerów – silikon (techniczny lub spożywczy). W ofercie dostawców takich jak B2B znajdziemy zarówno szeroki wybór standardowych uszczelek wytłaczanych o przekrojach prostych oraz skomplikowanych, jak i uszczelek ciętych w wersji samoprzylepnej lub bez. Ponadto możliwe jest wykonanie uszczelki zgodnie z dokumentacją klienta i według jego indywidualnych potrzeb. Ze względu na szerokie zastosowanie uszczelek, w sprzedaży dostępne są uszczelki wielofunkcyjne, które sprawdzają się w rozmaitych konstrukcjach oraz te o konkretnym przeznaczeniu, jak na przykład uszczelki krawędziowe przeznaczane, zgodnie z nazwą, do zabezpieczania krawędzi elementów.

Parametry uszczelek gumowych i silikonowych

Produkcja elementów na potrzeby przemysłu regulowana jest międzynarodowymi standardami ISO i uszczelki nie są w tym zakresie wyjątkiem. Wykonane z gumy komórkowej EPDM uszczelki w postaci sznurów okrągłych, kwadratów i prostokątów czy też bardziej nietypowych przekrojach jak uszczelki typu P tworzone są zgodnie z tolerancjami wymiarowymi zawartymi w normie ISO-3302-1. Mają przy tym doskonałe właściwości uszczelniające, wysoki współczynnik odbojności i doskonale izolują dźwięk. Są odporne na starzenie w warunkach atmosferycznych i na niektóre substancje chemiczne.

Innym popularnym rozwiązaniem są uszczelki silikonowe, które wykazują odporność na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur bez straty na elastyczności. Wytrzymują one działanie tlenu, azotu czy innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Znane są ze swoich właściwości izolacyjnych i amortyzacyjnych. Ponadto zapewniają wysoki poziom sterylności oraz czystości chemicznej.

Opracowanie:
Ciele, Toruńska 18
tel. 662 234 109
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz