Materiał Partnera

Najważniejsze właściwości mosiądzu

Najważniejsze właściwości mosiądzu

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. Często jednak wzbogaca się go ołowiem, cyną, manganem lub żelazem, by poprawić jego właściwości. Charakteryzuje się ciągliwością i dużą plastycznością, dzięki czemu jest jednym z najpopularniejszych metali stosowanych w odlewnictwie. Ma także dużą gęstość, co skutkuje wyższym ciężarem w stosunku do innych metali. Obrabia się go za pomocą metody skrawania bądź obróbki plastycznej na zimno.

 

Popularne stopy mosiądzu

W zależności od zastosowania wyróżnia się kilka rodzajów mosiądzu. Mosiądz jednofazowy zawiera w sobie 30% cynku, dzięki czemu ma wysokie właściwości plastyczne. Jego twardość i wytrzymałość wzrasta wraz z ilością tego pierwiastka. Przy dużych proporcjach powstaje mosiądz dwufazowy. Jest on mocniejszy, lecz zdecydowanie mniej plastyczny i mniej odporny na korozję. Z tego rodzaju produkowane są blachy, pasy, rury, pręty, śruby itp. Mosiądze ołowiowe zawierają dodatki ołowiu, co poprawia skrawalność materiału. Wyróżnia się także mosiądze specjalne, w których są inne pierwiastki, np. cyna, aluminium, żelazo, krzem, nikiel lub mangan. Istnieje także stop nazywany nowym srebrem, czyli mosiądz wysokoniklowy. Ma dobre właściwości sprężyste i jest odporny na korozję, dlatego wykonuje się  z niego okucia i wyroby jubilerskie.

 

Charakterystyczny kolor i dźwięk

Mosiądz posiada żółto-złoty kolor, który zależny jest od ilości cynku. Jednak można także znaleźć mosiądze w innych barwach. Ze względu na cechy estetyczne, metal ten jest używany do wyrabiania monet, medali, świeczników, pucharów, klamek i pomników. Stosuje się go także do produkcji instrumentów muzycznych przez charakterystyczny dźwięk, który  można z niego wydobyć. Z mosiądzu wykonuje się także łuski amunicji, odważniki i okucia. W przemyśle chemicznym, elektrotechnicznym i metaloplastyce używa się także płaskowników i taśm mosiężnych.

 

Zastosowanie w gastronomii i przemyśle mechanicznym

Mosiądz ma także dobre przewodnictwo cieplne oraz elektryczne. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, które hamują rozwój mikroorganizmów, wytwarza się z niego naczynia i produkty używane w gastronomii. Z drugiej strony stosuje się go w branżach mechanicznych, np. w przemyśle okrętowym, motoryzacji, elektrotechnice czy budownictwie. Z mosiądzu wyrabia się także śruby, nakrętki, wkręty, podkładki i łożyska. Specjalista z firmy LOKO w Pszczynie dodaje: Mosiądz wykazuje wysoką odporność na korozję w normalnych warunkach eksploatacji. Jednak w chlorowanej wodzie podlega procesowi odcynkowania. Wytwarza się z niego też armaturę i osprzęt do stosowania w wodzie morskiej.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz