Najważniejsze szczepienia kota

Najważniejsze szczepienia kota

Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez kotów. Zastanawiasz się nad adopcją? Przygarnąłeś biednego kociaka z ulicy? Pamiętaj, że każde zwierzę wymaga twojej uwagi. Musisz zadbać o prawidłową dietę, troszczyć się o sierść i zdrowie kota. Koniecznie sprawdź, na co powinieneś zaszczepić pupila. Poznaj najważniejsze kocie choroby i obowiązkowy kalendarz szczepień kota.

Jakie szczepienia dla kota są zalecane?

Szczepienia można podzielić dla dwie grupy – szczepienia zalecane dla kotów pozostających przez cały czas w domu oraz szczepienia dla kotów wychodzących:

  • Kot domowy – szczepienie przeciwko panleukopenii, kociemu katarowi, kaliciwirozie
  • Kot wychodzący –  szczepienie przeciwko panleukopenii, kociemu katarowi, kaliciwirozie, białaczce, chlamydiozie, wściekliźnie

Kiedy szczepić kota? Pierwsze szczepienie kota należy wykonać w wieku 8 tygodni, a każde kolejne należy powtarzać co 1-2 lata. Zwierzęta spędzające większość czasu na dworze powinny być szczepione co roku. Poznaj najczęściej występujące choroby.

Panleukopenia, czyli nosówka

Jest szczególnie niebezpieczna dla młodych kociąt, ale mogą na nią zachorować również dorosłe koty. Choroba powoduje zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi. Objawy nosówki to brak apetytu, ostra biegunka i wymioty. Zwierzęta w wyniku odwodnienia stają się osłabione, a wielu przypadkach choroba kończy się zgonem.

Wirusem mogą zarazić się nawet koty, które nie wychodzą z domu, ponieważ choroba przenosi się nie tylko przez kontakt bezpośredni. Jest trudna w leczeniu i jedynie we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalna, dlatego tak ważne jest szczepienie kotów bez względu na prowadzony styl życia.

Koci katar

Na infekcję dróg oddechowych najbardziej narażone są kocięta oraz koty o obniżonej odporności – zarówno koty wychodzące, jak i pozostające w domu. Objawy choroby to ropna wydzielina z nosa, kichanie, zapalenie spojówek, gorączka, brak apetytu. W niektórych przypadkach w wyniku długiej choroby może dojść do zapalenia płuc, a nawet zgonu zwierzęcia.

Dostępne są różne rodzaje szczepionek chroniące przed wirusami oraz bakteriami wywołującymi koci katar (m.in. wirusem kociej opryszczki czy kaliciwirusem). W czasie wizyty weterynarz dobierze właściwą szczepionkę.

Kaliciwiroza

Wirus wywołuje wysoką gorączkę, owrzodzenia dziąseł, języka i podniebienia. Bolesne zmiany w jamie ustnej utrudniają kotu jedzenie. W wyniku powikłań może dojść do zapalenia płuc, dlatego tak ważne jest, by wcześniej zaszczepić kociaka i uniknąć przykrych konsekwencji.

Chlamydioza

To kolejna choroba, na którą warto zaszczepić kota, który spędza większość dnia poza domem. Objawy zakażenia bakteriami to ropna wydzielina z oczu i kichanie. Choroba wywołuje zapalenie spojówek lub infekcję płuc.

Białaczka kotów

Szczepienie powinno być wykonane u kociąt w 8 tygodniu życia, a jeśli kot został przygarnięty z ulicy, weterynarz powinien wykonać badanie potwierdzające, czy kot nie jest nosicielem wirusa. Choroba może rozwijać się przez wiele lat i nie dawać wyraźnych symptomów i niestety jest śmiertelna.

Wścieklizna

To groźna choroba również dla człowieka. Szczepienie jest szczególnie zalecane, jeśli chcesz pozostawić pupila w kocim hotelu. Szczepienie kota przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe, jeśli wybierasz się w podróż do innego kraju.

Przed szczepieniem…

Zanim wybierzesz się na szczepienie kota, koniecznie wykonaj kontrolne badanie kału. To niezbędne, żeby dowiedzieć się, czy zwierzak wymaga odrobaczenia. Możesz przynieść świeżą próbkę lub umówić się na pobieranie kału na miejscu u weterynarza. Wyniki są do odebrania w ciągu godziny. Na podstawie badania zostanie dobrany odpowiedni preparat na pasożyty.

Weterynarz powinien obowiązkowo przebadać zwierzę przed wykonaniem każdego szczepienia. Niezbędne jest skontrolowanie węzłów chłonnych i błon śluzowych, sprawdzenie temperatury ciała i ogólne osłuchanie pupila.

Oczywiście równie kluczowa kwestia to dobór określonych szczepionek dla kotów, na podstawie tego, czy zwierzę wychodzi czy spędza czas wyłącznie w domu. Warto zadbać o to, by zwierzę było jak najmniej zestresowane, w tym celu warto wcześniej zapoznać kota z gabinetem i lekarzem.

Poza tym trzeba określić miejsce podania szczepionki, by uniknąć wystąpienia mięsaków poiniekcyjnych. Zastrzyk można podać podskórnie w okolicy bocznej brzucha, tułowia lub fałdu kolanowego.

... i po szczepieniu

Szczepienia kotów mogą wywołać różne niepożądane reakcje. Zwierzę może mieć podwyższoną temperaturę i stracić apetyt na 1-2 dni. Jeśli jednak pojawiły się inne niepokojące objawy, takie jak:

  • Obrzęk spojówek
  • Nagłe wymioty
  • Częste oddawanie moczu
  • Kłopoty z oddychaniem
  • Apatia 
  • Guzek w miejscu szczepienia

Nie czekaj i zgłoś się do weterynarza.

Ile kosztuje szczepienie kota?

Cena szczepienia zależy od wyboru weterynarza. Podstawowe szczepienie kota kosztuje zwykle od 40 do 80 zł. Do tego powinieneś doliczyć koszt wizyty (30-70 zł) oraz odrobaczenia (ok. 15-20 zł).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także