Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje o technice cięcia plazmą

Najważniejsze informacje o technice cięcia plazmą

Cięcie plazmą to coraz popularniejsza technika cięcia metali. Metodę tę wykorzystuje się m.in. do przecinania materiałów przewodzących prąd. Aby korzystać z przecinarek plazmowych, należy posiadać odpowiednie umiejętności oraz wiedzę. Dziś przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące cięcia plazmowego. Liczymy, że ułatwią one pracę przecinarkami. Zapraszamy do lektury!

Jak odpowiednio wyposażyć stanowisko pracy?

Oczywiście kluczowym elementem naszego stanowiska pracy będzie przecinarka plazmowa. Oprócz niej potrzebny będzie nam również przewód z palnikiem plazmowym, zwany także uchwytem. Dodatkowo nasze stanowisko pracy powinno zostać wyposażone w takie elementy, jak:

przewód doprowadzający prąd do elektrody nietopliwej,

  • układ sterowania,
  • gaz plazmowy,
  • układ chłodzenia,
  • przewód masowy z zaciskiem,
  • źródło prądu plazmowego,
  • źródło prądu osłonowego.

Mając wszystkie wspomniane wyżej elementy, możemy bezpiecznie rozpocząć pracę z przecinarką plazmową.

Zasada działania przecinarki plazmowej

Działanie przecinarki plazmowej nie jest wcale bardzo skomplikowane. Przypomina odwrócony proces spawania. Jej praca opiera się na łuku elektrycznym, który nagrzewa materiał, oraz na sprężonym powietrzu, które wydmuchuje to, co zostało stopione. Przecinarki potrafią bardzo szybko nagrzać konkretny materiał (czarną stal, metal, aluminium) do temperatury jego topnienia.

Jak widać, przecinarki plazmowe są nie tylko skuteczne, ale i bardzo proste w obsłudze.

Jakie problemy mogą wystąpić podczas cięcia plazmą?

Jak informują specjaliści z firmy Control, podczas cięcia plazmą może pojawić się kilka problemów. Do najczęściej spotykanych należy zderzenie się palnika z obrabianym materiałem. Prowadzi to zazwyczaj do przerwania pracy maszyny. Co może stać się przyczyną tego problemu? Przeważnie ma on związek ze zużyciem części eksploatacyjnych odpowiedzialnych za regulację wysokości palnika. Na szczęście rozwiązanie jest dość szybkie i proste. Wystarczy wymienić zużytą część oraz dokonać korekcji wysokości palnika.

Elementy eksploatacyjne w przecinarkach

Jak w każdym urządzeniu, także i w przecinarkach plazmowych stosowane są części, które podlegają wymianie. Należą do nich dysza oraz elektroda. Okres ich przydatności zależny jest od naszych umiejętności cięcia, jednak warto regularnie sprawdzać ich stan.

Aby określić, czy element powinien zostać wymieniony, wystarczy analizować dźwięk, jaki maszyna wydaje podczas cięcia, kontrolować kolor łuku oraz wysokość palnika. Kontrolując te parametry, z pewnością wymienimy wszystkie elementy eksploatacyjne na czas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz