Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje o kremacji zwłok

Najważniejsze informacje o kremacji zwłok

Spopielenie ciała zmarłego to coraz częściej wybierana opcja pochówku. Tradycyjny wybór złożenia do grobu trumny wypierany jest na rzecz zajmującej o wiele mniej miejsca urny. Czy przygotowanie do kremacji jest takie samo jak w przypadku klasycznego pochówku? Co należy wiedzieć o spopieleniu ciała zmarłego i z jakimi przekonaniami religijnymi ten typ pogrzebu jest zgodny?

Przygotowanie do kremacji

Temat wyboru pochówku innego niż tradycyjny zawsze rodzi kontrowersje. Dla przeciwników kremacji jest to bardzo drażliwa kwestia, budząca złe skojarzenia i niechęć, zwolennicy zaś wskazują kolejne plusy takiego rozwiązania, starając się przekonać do swoich racji. Spopielenie ciała zmarłego to jednak wciąż rzadziej wybierany wariant pochówku, dlatego warto wiedzieć, jak przebiega. Przede wszystkim wymagany jest również zakup trumny, jednak zupełnie innej niż ta, którą składa się w tradycyjnym grobie. Do kremacji potrzebny jest produkt ekologiczny, wiklinowy lub wykonany z nielakierowanego drewna, pozbawiony jakichkolwiek elementów dekoracyjnych z plastiku czy metalu. Należy pamiętać o tym, że zmarła osoba nie może znaleźć się w piecu kremacyjnym razem z niebezpiecznymi w przypadku tej procedury przedmiotami, czyli telefonem komórkowym, szklanymi czy metalowymi wyrobami, butelkami zawierającymi płyn. Należy ograniczyć się do bezwzględnego minimum, co pozwoli na sprawne przeprowadzenie kremacji. Istotne jest również usunięcie rozrusznika serca, czym zajmują się profesjonalne firmy świadczące usługi kremacji. Zakład pogrzebowy pomoże i poinformuje, co dokładnie można złożyć w trumnie razem z ciałem w przypadku spopielenia. Należy zaufać profesjonalistom, którzy tego typu czynności wykonują z należytą starannością, np. firmie Usługi pogrzebowe. Maślakiewicz Adam, Szczepan, Lucyna.

Kościół a kremacja             

Przygotowanie ciała zmarłego, czyli odpowiednie ubranie i pożegnanie, następuje w dniu kremacji i poprzedza cały proces. Z uwagi na jego charakter, osobę zmarłą możemy ubrać zgodnie z preferencjami, tak jak w przypadku tradycyjnego pochówku, lub wybrać opcję białego płótna z bawełny – całunu. Kiedy już wszystkie niezbędne formalności oraz przygotowania zostaną zrealizowane, wykonuje się kremację. Wiele kontrowersji budzi stosunek religii do takiego typu pochówku. Największa w Polsce wspólnota wyznaniowa, jaką jest Kościół katolicki, jasno reguluje tę kwestię w kodeksie prawa kanonicznego z roku 1983 – nie zabrania jej. W związku z tym nie należy obawiać się tego, czy kremacja przeprowadzona przez zakład pogrzebowy jest słuszna w przypadku tej religii. Co więcej, ten typ pochówku praktykowany był już w starożytnych wierzeniach i jest do dziś wybierany jako podstawowy wariant pogrzebu w wielu państwach. Jak się zatem okazuje, spopielenie ciała zmarłego nie jest niedozwolone przez Kościół, a przygotowanie do całego procesu wygląda niezwykle podobnie, jak w przypadku tradycyjnego złożenia w trumnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz