Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje dotyczące podpisywania aktu notarialnego

Najważniejsze informacje dotyczące podpisywania aktu notarialnego

Notariusz to osoba, której usługi mogą okazać się niezbędne dla nas w wielu, różnych sytuacjach takich jak między innymi sprawy związane ze sprzedażą nieruchomości, a także uzyskaniem bądź odrzuceniem spadku oraz intercyzą. Pamiętajmy jednak również o tym, iż bardzo istotną rolę w tym wszystkim pełnią akty notarialne, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Charakterystyka aktu notarialnego

Akt notarialny to rodzaj dokumentu urzędowego sporządzanego w obecności notariusza. Dotyczy on dokonania rozmaitych czynności prawnych zachodzących pomiędzy określonymi stronami. Wszystkie sprawy z tym związane są regulowane przez ustawę Prawa o notariacie, a konkretniej jej artykuły o numerach od 91 do 95.

Ustawa ta określa w sposób przejrzysty, iż do sporządzenia oraz podpisania aktu notarialnego są niezbędne takie dane jak data i miejsce sporządzenia aktu, imię i nazwisko notariusza wraz z adresem jego kancelarii, a także pełne dane stron sporządzających akt notarialny (wraz z danymi ich rodziców). Oprócz tego niezbędne okazują się tu być również odręczne podpisy stron i notariusza, a także dokument poświadczający iż akt został odczytany, przyjęty i podpisany.

Najważniejsze rodzaje aktów notarialnych

Dokument w postaci aktu notarialnego, który pomoże nam sporządzić między innymi Kancelaria Notarialna Notariusz Aleksandra Jaskulskiej, może tak naprawdę dotyczyć różnych spraw. Wśród nich należy wymienić między innymi te związane ze sprzedażą danej nieruchomości oraz przejęcia jej własności przez jedną ze stron. W tym kontekście możemy mówić także o takiej sytuacji jak przedłużenie prawa do wieczystego użytkowania lub przeniesienia praw do niego.

Wśród dokumentów notarialnych mowa także o aktach notarialnych odnoszących się do umowy o dział spadku, w skład której wchodzi podział nieruchomości. Nie powinniśmy także zapominać o umowach spółek oraz oczywiście o możliwości zrzeczenia się dziedziczenia przez przyszłego spadkobiercę ustawowego, a także uchylenia tego typu zrzeczenia.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, al. Piłsudskiego 2A lok. 108
tel. 605 355 185
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz