Artykuł sponsorowany

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa, niezależnie od obrządku religijnego czy świeckiego, w jakim jest przeprowadzana, składa się ze stałych elementów. Dwa główne to: pożegnanie zmarłego i pochówek. Podobnie jest z oprawą pogrzebu – istnieje kilka istotnych szczegółów, o które dobrze jest zadbać, aby ostatnia droga zmarłego odbyła się w sposób godny, elegancki i wzruszający. O najważniejszych elementach oprawy pogrzebowej jest mowa w poniższym artykule.

Wybór firmy pogrzebowej

To, jaki ostatecznie charakter będzie miał pogrzeb, w dużej mierze zależy od wyboru firmy pogrzebowej. Niektóre z nich zajmują się kompleksową obsługą ceremonii, inne jedynie wybranymi jej elementami. Dlaczego ten wybór jest tak istotny? Na to pytanie odpowiada pracownik Zakładu Pogrzebowo-Kamieniarskiego Gołębski w Gorzowie:

Firma pogrzebowa może zająć się organizacją i pomocą w przebiegu uroczystości pogrzebowych, zaczynając od doradztwa w kwestii wyboru trumny, czy urny, poprzez zapewnienie odpowiednio przeszkolonych i ubranych pracowników do niesienia trumny, udostępnienie karawanu, rozstawienie na cmentarzu namiotu na wypadek deszczu, dostarczenie stojaków na wieńce i kwiaty, aż po projekt i druk nekrologów i transport gości.

Organizacja ostatniego pożegnania

Zwykle przed pogrzebem organizowane jest tzw. ostatnie pożegnanie zmarłego, czyli czuwanie przy trumnie, modlitwa, niekiedy przemowy bliskich zmarłemu osób. Takie pożegnanie można przeprowadzić w przykościelnej kaplicy lub w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali w zakładzie pogrzebowym. Bywa, że bliscy życzą sobie czuwać przy otwartej trumnie. Opcjonalną usługą jej wówczas makijaż zmarłego. Dobrze też zapewnić kwiaty, ewentualnie oprawę muzyczną czy miejsca do siedzenia dla żałobników.

Oprawa kwiatowa pogrzebu

Tradycyjnie z ceremonią pogrzebową wiążą się kwiaty. Bliscy składają na grobie specjalnie przygotowane wieńce i wiązanki. Często na trumnie w kościele czy podczas pożegnania w kaplicy czy domu pogrzebowym znajduje się dekoracja florystyczna w formie stroika, wieńca lub pojedynczych kwiatów. Do wieńców załącza się szarfy, na których staranną kaligrafią wypisane są ostatnie pożegnania od rodziny i przyjaciół. Kwiaty są jednocześnie wyrazem szacunku dla zmarłego i elementem tradycji, wiążącej się z pogrzebem.

Oprawa muzyczna ceremonii pogrzebowej

Starannie dobrane utwory muzyczne nie tylko sprawiają, że pogrzeb nabiera stosownego eleganckiego charakteru, ale jednocześnie wzruszają i pomagają żałobnikom w czasie modlitwy lub zadumy. Muzyka, oczywiście, towarzyszy pogrzebowi podczas mszy w kościele. Często oprócz organisty rodzina zmarłego zamawia dodatkową oprawę muzyczną. Może to być skrzypek lub trębacz, który gra we wskazanym momencie. Równie chętnie jednak rodziny wybierają już nagraną muzykę do odtworzenia i zlecają to zadanie pracownikom zakładu pogrzebowego. Zwyczajem staje się już płynąca w tle i sprzyjająca zadumie muzyka na cmentarzu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz