Materiał Partnera

Najstabilniejsze waluty na świecie

Najstabilniejsze waluty na świecie
Jednym z najlepszych sposobów na poznanie gospodarki jakiegoś kraju jest sprawdzenie kursu jego waluty. Da nam to ogólny obraz sytuacji kraju na arenie międzynarodowej. Nasuwa się przy tym prosty wniosek, że im pozycja kraju lepsza, tym waluta będzie stabilniejsza. Czy tak rzeczywiście jest?

Jak wycenić walutę?

Mówi się, że w życiu możemy być pewni podatków i śmierci. Wypadałoby dodać do tego jeszcze to, że możemy być pewnie, że wartość niektórych walut dziś będzie inna niż jutro. Dzieje się tak, ponieważ cena waluty zależy od bardzo wielu czynników. Można oczywiście wyróżnić kilka zmiennych, które decydują o tym w największym stopniu. Są to:

  • stabilność polityczna i społeczna kraju,
  • PKB,
  • współczynnik inflacji,
  • stopy procentowe,
  • stopień bezrobocia,
  • konkurencyjność ekonomiczno-gospodarcza kraju.

Nie trzeba zatem być ekspertem, żeby na tej podstawie orzec, że najbardziej niestabilny kurs będzie dotyczył walut tych krajów, w których często występują zawirowania gospodarcze, polityczne lub instytucjonalne. W tej sytuacji najbardziej popularne waluty świata – dolar amerykański, euro, funt brytyjski czy frank szwajcarski – nie mają wiele wspólnego z pojęciem waluty stabilnej. Dla inwestorów właśnie to jest ich plusem – na dużych wahaniach kursu walut można przecież niemało zarobić. Jednak oprócz inwestorów jest jeszcze druga grupa ludzi – to ci, którzy odkładają oszczędności, a odkładając je w innej, stabilniejszej walucie nie muszą się bać o to, że z powodu kłótni polityków stracą dorobek życia.

Waluta safe haven

W ekonomii istnieje pojęcie waluty safe haven, które oznacza taką walutę, na której zapewne nie zarobimy, ale też prawie na pewno nic nie stracimy. Podręcznikowym przykładem pojęcia safe haven jest złoto – od początku istnienia ludzkości jest ono zawsze najpewniejszą lokatą pieniędzy, ponieważ nawet jeśli jego wartość się wahała, to i tak zawsze było bardzo cenne, a wahania nawet nie zbliżały się do skrajnych. Podobno w starożytnym Egipcie za 30 uncji złota można było kupić rydwan i dobry strój, w Ameryce lat 30. samochód i porządny garnitur, a dziś – dobry samochód i dobry garnitur; świetnie obrazuje to fakt, że wartość złota przez wieki się nie zmieniła – opowiada nam ekspert od wymiany walut z kantoru Sezam.

Stabilne tylko z pozoru

Czy na rynku walutowym istnieją takie odpowiedniki złota? Możemy być pewni, że nie – bo nawet jeśli by taka była, to sporo osób zaczęłoby ją kupować, a już z samego tego faktu jej wartość by się zmieniła. Może się nam wydawać, że kraje, które stoją z boku światowej polityki i gospodarki, np. Australia, Brazylia czy Japonia mają stabilne waluty – ale wcale tak do końca nie jest. Nam się tak wydaje, bo są to kraje w rzeczy samej odległe od spraw europejskich, dlatego nie zdajemy sobie sprawy, że np. na rynku dalekowschodnim polityka lokalna może mieć wpływ na wartość jena, a większa niż zwykle susza w Australii, na płynność jej gospodarki i w konsekwencji na wartość dolara australijskiego. Świetnym przykładem i podsumowaniem tej wiedzy jest historia franka szwajcarskiego, którego wartość była ustalana na sztywno przez rząd szwajcarski właśnie po to, aby uczynić go walutą stabilną, a który pewien czas temu został uwolniony. Jakie to miało skutki – wszyscy pamiętamy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz