Artykuł sponsorowany

Najpowszechniejsze awarie aparatów fotograficznych

Najpowszechniejsze awarie aparatów fotograficznych

Aparaty fotograficzne to bardzo złożone urządzenia. W ich budowę wchodzą rozmaite mechanizmy (często niewielkie), które umożliwiają prawidłowe działanie aparatu. Warto też podkreślić, że na aparaty fotograficzne działają rozmaite obciążenia i inne czynniki zewnętrzne, w tym temperatura czy wilgotność powietrza. To wszystko sprawia, że o uszkodzenie aparatu nietrudno. W takich przypadkach konieczna jest ich naprawa. Zobacz, czego najczęściej dotyczą usterki aparatów.

Uszkodzona migawka aparatu – czym się objawia?

Aparaty fotograficzne to sprzęty złożone z wielu elementów i mechanizmów. Jednym z nich jest migawka. To istotna część aparatu, której zadaniem jest odpowiednie naświetlanie zdjęć. Uszkodzenie tego elementu może dawać najróżniejsze objawy. Do najczęściej spotykanych zalicza się pojawianie się ciemnych pasów na fotografiach. Ponadto o awarii migawki może świadczyć np. zaciemnienie kadru, nietrzymanie czasów naświetlania, niedoświetlenie lub prześwietlenie zdjęć, a nawet brak możliwości fotografowania.

Naprawa migawki aparatu fotograficznego to jedna z podstawowych usług oferowanych przez firmę Fotomar z Bydgoszczy. Koszty takiej naprawy zależą przede wszystkim od modelu aparatu, aczkolwiek wpływ na ten czynnik ma też rozmiar matrycy. Warto też zaznaczyć, że działanie migawki jest przewidziane na określoną liczbę cykli, a to oznacza, że można sprawdzić jej przebieg.

Czego dotyczą usterki wyświetlacza aparatu fotograficznego?

Naprawy aparatów fotograficznych mogą dotyczyć również wymiany ekranu LCD. Wyświetlacz stanowi ważny element aparatów cyfrowych, dlatego jego awaria znacznie utrudnia pracę fotografa. Przede wszystkim ekrany mogą ulec stłuczeniu. W większości przypadków wywołane jest to silnymi uderzeniami lub naciskiem na płaszczyznę ekranu. Poza tym awaria może być wywołana uszkodzeniami połączenia ekranu z aparatem. Oprócz zbitego ekranu problemy z tą częścią aparatu mogą objawiać się ciemnym obrazem lub czarnym ekranem, brakiem obrazu na LCD, pasami na obrazie czy też kolorowymi plamami.

Naprawa wyświetlacza aparatu fotograficznego zazwyczaj polega na jego całkowitej wymianie. Serwisy wymieniają również plastikowe osłony, kontrolery zasilania, a także taśmy, które łączą ekran z płytą główną. W tym przypadku koszty naprawy również zależą od modelu aparatu, a także wielkości usterki.

Kłopoty z lampą błyskową

Wiele aparatów fotograficznych ma wbudowaną lampę błyskową. Zazwyczaj podnosi się ona do roboczej pozycji automatycznie. W sytuacji, gdy lampa nie podnosi się sama, wówczas mamy do czynienia z usterką. Jej sprawdzanie rozpoczyna się od znalezienia przyczyny problemu. Dość często uszkodzeniu ulega tzw. palnik. O jego awarii może świadczyć np. brak błysku w lampie błyskowej oraz wykonywanie ciemnych zdjęć z podniesiona lampą. Serwisy sprzętu fotograficznego oferują również czyszczenie matrycy czy też korekcję układu AF.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz