Materiał Partnera

Najpopularniejsze typy palet

Najpopularniejsze typy palet

Branża transportu i logistyki wymaga wykorzystania wielu narzędzi związanych z odpowiednim transportem towarów, jego przechowywaniem i przenoszeniem. Do tego celu potrzebne są między innymi popularne palety, które niejednokrotnie muszą być zwracane przy rozładunku. Czasy, kiedy palety nie był aż takie „cenne” i właściciele nie dbali o ich zwrot, bezpowrotnie minęły.

Typy palet

Palety można podzielić ze względu na wielkość, a także materiał wykonania. Warto jednak pamiętać, że wszystkie z nich służą do transportu towarów w dużych ilościach, które nie wymagają specjalnego zabezpieczenia – towary ekskluzywne i delikatne nie mogą być przewożone na paletach. Standardowymi paletami są europalety o oznaczeniach EURO, EPAL bądź EURO EPAL, a ich wymiary to 800x1200x150 mm. Warto pamiętać, że firmy takie jak Drewmet. Producent europalet fumigowanych wytwarzają różne rozmiary palet oraz różne ich typy. Można wyróżnić między innymi palety fitosanitarne (fumigowane), palety jednorazowe, a także palety nietypowe, które często wyróżniają się ilością desek, bądź kształtem – najlepsi producenci palet są bardzo elastyczni, zawsze działają jednak zgodnie ze wszystkimi europejskimi normami. Przy wyborze producenta zwróć uwagę na certyfikaty palet – nawet 20% palet w obiegu nie spełnionych wymagań.

Palety fitosanitarne

Najostrzejsze normy Unii Europejskiej wymagają stosowania drewna, które przeszło proces fumigacji. Palety fitosanitarne są poddane odpowiedniej obróbce drewna tak, aby zapewnić likwidację wszystkich mikroorganizmów, które mogłyby zaszkodzić w krajach i środowiskach za granicą. Warto pamiętać, że palety fitosanitarne nie muszą być stosowane w przewozie na terenie Polski – obowiązuje wykorzystanie ich w transporcie międzynarodowym. Przygotowanie drewna polega na obróbce termicznej i odpowiednim suszeniu. Warto pamiętać, że palety fitosanitarne to inaczej palety eksportowe, które muszą posiadać certyfikat IPPC – występują, jako palety jednorazowe lub wielokrotnego użytku.

Typy palet ze względu na rozmiar

Każdy producent musi dbać o odpowiednie oznaczenie palet – podobnie jest z firmą transportującą towary. Oznakowanie palet musi być widoczne, a na terenie Unii Europejskiej spotyka się najczęściej znaki EUR lub EPAL – europalety. Rozmiary europalet są bardzo zróżnicowane, a najpopularniejszymi z nich są palety o wymiarach: 1200 x 800 x 144 mm z obciążeniem do 1500 kg (EUR 1), europalety (EUR 6, EPAL 6) 800 x 600 x 144 mm, a także europalety z oznaczeniem EUR 3 bądź EPAL 3, mające wymiary 1000 x 1200 x 144 mm. Jeśli chodzi o inne rodzaje palet, ich rozmiar, obciążenie i przeznaczenie, wyróżnia się palety CP. Stosuje się je dla przemysłu chemicznego – ich masa jest i rozmiar jest bardzo precyzyjnie określony (typy od CP1 do CP9).

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz