Materiał Partnera

Najpopularniejsze rodzaje płytek gresowych.

Najpopularniejsze rodzaje płytek gresowych.

Gres należy do najczęściej wybieranych materiałów, które układane są na posadzkach. Coraz częściej stosuje się go również do pokrycia ścian. Mianem gresu określamy trwałe płytki ceramiczne, które charakteryzują się bogatym wzornictwem i bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Są one chętnie wybierane przez klientów do aranżacji łazienek, kuchni i korytarzy. Jakie rodzaje gresu są najbardziej popularne?

Gres szkliwiony

Gres szkliwiony jest rodzajem gresu porcelanowego pokrytego wykańczającą warstwą szkliwa. Cechuje go duża twardość oraz odporność na zabrudzenia i ścieranie. Jak informuje specjalista z firmy Szabelski- gres szkliwiony występuje też w bardzo bogatym wzornictwie, dzięki czemu każdy klient znajdzie płytki, które idealnie sprawdzą się w wybranej aranżacji. Gres tego rodzaju zdobiony jest dekoracyjnymi detalami i masami. Do jego produkcji używa się również druku cyfrowego, co pozwala nanieść na płytki wybraną grafikę lub upodobnić je do wyrobów kamiennych czy drewnianych. Mocno sprasowany gres szkliwiony cechuje się niską nasiąkliwością. Dzięki temu może być stosowany także na zewnątrz budynku oraz w miejscach, które narażone są na wilgoć. Wybierając płytki szkliwione należy kierować się klasą ścieralności produktu. Im jest ona wyższa, tym gres będzie bardziej odporny na ścieranie. Istotny jest także parametr antypoślizgowości.

Gres polerowany

Gres polerowany to zdecydowanie jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie gresów. Warstwa wierzchnia płytki  zostaje wypolerowana zaraz po wypaleniu, co nadaje wyrobowi połysk, który można porównać z blaskiem naturalnego kamienia polerowanego. Płytki polerowane idealnie nadają się do wykańczania podłóg w reprezentacyjnych wnętrzach. Wielu dekoratorów wnętrz, poleca gres tego rodzaju również do dekoracji ścian. Trzeba jednak zaznaczyć, że płytki polerowane są mało odporne na zaplamienia. Wszystko przez mikropory, które otwierają się w gresie podczas wygładzania. By zapobiec powstawaniu zanieczyszczeń, specjaliści zalecają impregnację płytek przy pomocy specjalistycznych preparatów. Pomagają one utrzymać gres w czystości i przedłużają jego trwałość.

Gres nieszkliwiony

Gres nieszkliwiony nazywany jest także gresem technicznym. Jego twardość można porównać do twardości diamentu. Płytki tego typu charakteryzują się bardzo małą nasiąkliwością, są też odporne na działanie kwasów i zasad. Można zastosować je do wykańczania posadzek w garażach lub zakładach przemysłowych. Kolorystyka gresu technicznego jest naturalna, lecz można uatrakcyjnić ją przy pomocy pigmentów. Jego powierzchnia jest nieco chropowata, co sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń. Z drugiej strony gres nieszkliwiony nie ulega plamieniu, co czyni go świetnym materiałem do aranżacji pomieszczeń gospodarczych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz