Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych

Garaż to miejsce gdzie przechowujemy nie tylko samochód, ale i całą masę innych, cennych sprzętów. Często garaż połączony jest za pomocą przejścia z naszym domem. Dlatego warto zadbać o to, by był dobrze zabezpieczony przed wtargnięciem osób niepożądanych. Możemy osiągnąć ten cel stosując odpowiednią bramę. Jakie są ich rodzaje, jakie wady i zalety ma każda z nich?

Bramy segmentowe

Ze statystyk sprzedaży wynika, że są to bramy najpowszechniej wybierane przez konsumentów. Dlaczego? Ponieważ są one bardzo uniwersalne i sprawdzą się w większości przypadków.

- Brama tego typu składa się, jak sama nazwa wskazuje, z kilku segmentów pod postacią poziomych paneli, połączonych ze sobą w elastyczny sposób – mówi przedstawiciel firmy SelkoPodczas otwierania brama unosi się pionowo do góry, a jej segmenty po kolei wsuwają się w prowadnicę zamontowaną poziomo pod sufitem garażu. Taka konstrukcja bramy powoduje, że jej płaszczyzna ani przez moment nie wychodzi poza linię frontu garażu. Dzięki temu nie zajmuje ona miejsca przed budynkiem – samochód możemy zatrzymać tuż przed nią bez ryzyka, że podczas otwierania czy zamykania dojdzie do uszkodzenia pojazdu lub bramy. Na tego typu rozwiązanie zazwyczaj decydują się klienci, którzy mają dość krótki podjazd pod garażem lub garaż znajduje się blisko ulicy lub chodnika.

Bramy rolowane

To rozwiązanie bardzo podobne do bram segmentowych – ponownie mamy tu o czynienia z bramą złożoną z elementów połączonych ze sobą w elastyczny sposób. Różnicę stanowi fakt, że elementy te są znacznie węższe, mają po kilka centymetrów szerokości, a podczas podnoszenia nie wsuwają się w prowadnicę, lecz nawijają na specjalną rolkę, montowaną na otworem drzwiowym garażu. Kiedy takie rozwiązanie znajduje zastosowanie? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy ze względu na obecność innych instalacji, zamontowanie rozbudowanej prowadnicy jest niemożliwe. Podobnie jak w przypadku bramy segmentowej, płaszczyzna bramy rolowanej podczas otwierania nie wychodzi poza obrys garażu.

Inne rodzaje bram

Na rynku znajdziemy też inne rozwiązania do garaży. Alternatywnym dla bram segmentowych otwieranych ku górze są tzw. bramy boczne. Zbudowane są one z pionowych elementów, które odsuwa się na jedną ze ścian garażu, na której zamontowana jest prowadnica. Atutem tego typu bramy jest fakt, że żeby dostać się do garażu nie musimy unosić bramy, wystarczy ją nieco uchylić – pozwala to minimalizować straty ciepła. Tak jak brama rolowana, rozwiązanie to znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy pod sufitem garażu znajdują się już inne instalacje, które uniemożliwiają zamontowanie na nim prowadnicy. Zupełnie inną technologią są bramy uchylne – składają się one z jednolitego, sztywnego i płaskiego skrzydła, które otwiera się poprzez uniesienie go na specjalnych sprężynach. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że skrzydło zapewnia zazwyczaj lepsze parametry pod względem izolacyjności cieplnej oraz jest bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż inne rozwiązania. Z drugiej strony posiada ono istotną wadę – podczas otwierania skrzydło bramy wychodzi poza obrys garażu, dlatego brama uchylna nie sprawdzi się jeśli mamy krótki podjazd.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz