Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze metody spawania – różnice

Najpopularniejsze metody spawania – różnice

Spawanie to proces, który pozwala uzyskać trwałe połączenie materiałów przez ich lokalne stopienie i zespojenie. Wybór właściwej metody spawania jest bardzo istotny w kontekście wykonywanej pracy, dlatego warto poznać różnice między poszczególnymi rodzajami spawania oraz wpływ techniki spawalniczej na trwałość połączeń.

Metody spawania – przegląd

Zespolenie materiałów przez spawanie wymaga zadziałania odpowiednio wysoką temperaturą. Energia cieplna może pochodzić z różnych źródeł:

  • spawanie elektryczne,
  • spawanie gazowe (z wykorzystaniem spalania acetylenu),
  • spawanie elektrogazowe,
  • spawanie elektronowe,
  • spawanie laserowe,
  • spawanie plazmowe,
  • spawanie termitowe,
  • spawanie żużlowe,
  • spawanie hybrydowe.

Spawanie metodami MIG/MAG

W czasie procesu spawania metodami MIG / MAG łuk elektryczny jarzy się między elektrodą, o postaci ciągłego drutu, a spawanym materiałem. Materiał podstawowy ze spoiwem zostaje wówczas stopiony przez łuk, tworząc spoinę. W czasie procesu drut jest nieustanie przenoszony z podajnika przez uchwyt spawalniczy.

Metody MIG i MAG różnią się między sobą rodzajem zastosowanego gazu ochronnego. W przypadku spawania metodą MIG stosuje się obojętny gaz ochronny (nie biorący udziału w procesie), zaś w metodzie MAG wykorzystuje się gazy aktywne, które zawierają dwutlenek węgla lub tlen. Metoda MAG jest zdecydowanie bardziej popularna niż MIG i rekomendowana przez renomowanych specjalistów z branży spawalniczej, takich jak Rollmex sp. z o.o.

Spawanie metodą TIG

W metodzie TIG, w której elektroda wolframowa znajduje się w osłonie gazu obojętnego, łuk spawalniczy powstaje między elektrodą a spawanym elementem. Gazem ochronnym jest zazwyczaj argon, który efektywnie chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem. Istotną zaletą metody TIG jest możliwość spawania bez zastosowania materiału dodatkowego. Spawane elementy mogą być łączone przez przetopienie rowka spawalniczego. W przypadku zastosowania materiału dodatkowego wprowadza się go ręcznie a nie przy pomocy uchwytu spawalniczego jak w metodzie MIG/MAG. Co za tym idzie, spawanie TIG wymaga zastosowania innej konstrukcji uchwytu. W zależności od wybranej techniki spawalniczej można wykorzystać odmienny typ zasilania, np. prądem stałym, przemiennym lub w technice TIG Puls.

Spawanie metodą MMA

Spawanie metodą MMA opiera się na zamocowaniu pręta spoiwa na uchwycie służącym jako elektroda. Łuk jarzy się między zakończeniem pokrytym otuliną a spawanym elementem. W odróżnieniu od innych metod elektroda ulega skróceniu, dlatego aby utrzymać stały dystans między elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, uchwyt musi być przesuwany w kierunku spawanego elementu. Taka metoda wymaga szczególnej precyzji działań i dużego doświadczenia spawacza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz