Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze metody spawania

Najpopularniejsze metody spawania

Wielu zna podstawową metodę spawania, czyli MIG/MAG – to jednak nie koniec, bo jest ich znacznie więcej, dziś porozmawiamy o jeszcze jednej. TIG jest już nieco mniej popularna, ale także chętnie wykorzystywana. Chcielibyśmy napisać nieco o każdej z nich, poznasz zasady spawania tymi sposobami, a także sytuacje, kiedy są one wykorzystywane! Zastanawiałeś się, czym się różnią? O tym również się dowiesz!

Spawanie MIG/MAG – popularny sposób łączenia metali

Spawanie MIG/MAG to inaczej mówiąc metoda spawania łukowego. Podczas pracy wytwarza się łuk elektryczny pomiędzy głowicą a materiałem. Dochodzi do tego, kiedy spoiwo, ewentualnie drut spawalniczy zetknie się ze stalowym elementem. Wspominany już łuk otulony jest gazami mechanicznymi, takimi jak aktywny chemicznie dwutlenek węgla, często także obojętny argon. Stosowanie gazów osłonowych doprowadza do wyparcia tlenu, dzięki czemu łuk nie utlenia się. Spawanie MIG/MAG to najpopularniejsza metoda spawalnicza, która jest wybierana nie bez powodu. Ma wszechstronne zastosowanie za sprawą swojej efektywności, uniwersalności, a także naprawdę niskich kosztów, co ma ogromne znaczenie dla wielu przedsiębiorstw. Tego rodzaju spawaniem zajmuje się między innymi firma VisionSteel.

Oczywiście fakt, że to sposób najpopularniejszy nie oznacza, że jest tym najprostszym. Od specjalisty wymaga się sporej wiedzy i umiejętności, a także praktyki, aby po wykonaniu jego pracy nie dochodziło do konieczności poprawki w spawaniu w formie obróbki metalu. Metoda, jak z resztą każda inna w przypadku tego typu prac jest wymagająca.

Spawanie metodą TIG

Jak to wygląda w kwestii spawania TIG? Czym wyróżnia się ta metoda na tle spawania MIG? W tym przypadku również powstaje łuk spawalniczy, ale jednak jest on wynikiem reakcji, jakie zachodzą między nietopliwą elektrodą a spawanym materiałem. Warto bowiem zaznaczyć, że w przypadku tego sposobu wykorzystuje się elektrodę wolframową, a także osłonę z gazu szlachetnego, którym jest znów argon za sprawą swojej obojętności chemicznej. Warto tutaj zauważyć, że metoda TIG nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów, dzięki czemu (mimo że obie gwarantują czystość spoiny) przewagę w tej kwestii ma ta opisywana w tym akapicie. TIG gwarantuje solidne łączenie nawet dużych konstrukcji, przede wszystkim zapewnia czystość spoin i to z tego powodu jest często wybieraną metodą. W tym przypadku również wymagane są niemałe umiejętności i doświadczenie, aby doprowadzić spawanie do końca bez najmniejszych przeszkód, a spoina była trwała przez lata eksploatacji konkretnej konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz