Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze metody spawania

Najpopularniejsze metody spawania

Spawanie metali wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w mechanice, blacharstwie, inżynierii czy przy naprawie maszyn rolniczych. Łączenie metalowych części polega na nadtapianiu ich w jednym miejscu, a następnie łączeniu za pomocą spoiwa. Istnieje kilka metod na spawanie, jednak efekt jest zawsze taki sam. Do metod na łączenie metali można zaliczyć spawanie elektryczne, gazowe i termitowe.

Spawanie metodą MMA

Usługi spawalnicze metodą MMA (Manual Metal Arc Welding) należą do najbardziej popularnych. Metoda ta nazywana jest także spawaniem łukowym elektrodą otuloną. Jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych. Największą zaletą spawania przy użyciu tej metody jest możliwość spajania ze sobą różnych gatunków metali i stopów. Co więcej, spawacz może scalać elementy w dowolnej pozycji, w warunkach polowych przy niewielkim wietrze, a nawet pod wodą. Nie jest to skomplikowana metoda, przez co jest chętnie wykorzystywana przez hobbystów i w małych warsztatach naprawczych.

Znajduje zastosowanie głównie w przemyśle stoczniowym, branżach produkcyjnych, przy spawaniu rurociągów, a także przy pracach instalacyjnych na budowach. Wadą metody MMA jest niska wydajność i mała prędkość spawania, przez co łączenie większych elementów zajmuje dużo czasu.

Spawanie metodą MIG/MAG

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas) jest bardzo do siebie podobne. Polega na łączeniu ze sobą metali przy wykorzystaniu łuku elektrycznego wytwarzanego za pomocą elektrody topliwej. W tym przypadku tę funkcję pełni drut, który jest podawany w sposób ciągły. Jedyną różnicą pomiędzy metodą MIG i MAG jest gaz osłonowy. W pierwszym przypadku będzie to gaz chemicznie obojętny (np. hel), a w drugim gaz chemicznie aktywny (np. dwutlenek węgla).

Jak tłumaczy ekspert od usług spawalniczych Krzysztof Lisowski, zaletą metody MIG/MAG jest jej uniwersalność, ponieważ można w ten sposób spajać wiele rodzajów metali i stopów we wszystkich pozycjach. Co więcej, MIG/MAG cechuje się o wiele większą wydajnością, niż inne metody spawania. Warto zaznaczyć, że spawy zrobione za pomocą tej metody są naprawdę dobrej jakości. Należy pamiętać, że jakość spoiw w dużej mierze zależy od umiejętności spawacza. Ta metoda znajduje zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu spawalniczego, a także w przemyśle ciężkim. Ze względu na to, że istnieje możliwość zautomatyzowania tej metody, spawanie MIG/MAG jest bardzo często wykorzystywane przy produkcji części samochodowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz