Materiał Partnera

Najpopularniejsze metale wykorzystywane w galwanizacji

Najpopularniejsze metale wykorzystywane w galwanizacji

Galwanizacja to potoczna nazwa galwanostegii, czyli zespołu metod wytwarzania powłok na rozmaitych powierzchniach. Dotyczy wykonywania cienkich powłok metalicznych osadzonych na innych metalach i ciasno do nich przylegających. Procesy galwanizacyjne wykorzystują zjawiska elektrochemiczne, które towarzyszą przepływowi prądu między elektrodami w tzw. kąpieli galwanicznej.

Powłoki galwaniczne

Kąpiel galwaniczna to wodny roztwór środków chemicznych. Znajdują się w niej sole nakładanego metalu oraz dodatki w postaci związków organicznych i nieorganicznych, wpływających na jej przewodność.  Kiedy przepuszczony przez nią zostaje prąd, w zanurzonych elektrodach wydziela się metal – w ten sposób tworzą się pokrycia galwaniczne.

Galwanizacją zajmują się specjalistyczne zakłady, takie jak Limet. Oprócz wykonania samej usługi doświadczeni fachowcy oferują doradztwo w doborze technologii pokrycia.

Złocenie

Do zakresu usług galwanicznych należy złocenie. Polega na pokryciu powierzchni przedmiotów cienką warstwą złota. Na podłożach metalowych odbywa się to drogą procesów elektrolitycznych lub chemicznych. Złocenie wykorzystywane jest na przykład w elektronicznych elementach stykowych.

Niklowanie

Pokrywanie niklem stosuje się najczęściej na powierzchniach stalowych. Ma właściwości antykorozyjne, ale znajduje też zastosowanie dekoracyjne. Wykorzystywany jest też jako podłoże dla innych powłok galwanicznych.

Najtrwalsze pokrycie uzyskać można, kładąc na stal cienką warstwę miedzi, a na nią nikiel.

Chromowanie

Wspomniany przed chwilą nikiel często wykorzystywany jest jako wsparcie dla pokrywania chromem. To połączenie daje pokrycie najwyższej jakości.

Chrom wykorzystuje się, aby zwiększyć odporność powierzchni metalowych i z tworzyw sztucznych na zużycie, poprawić właściwości termiczne, lub do ozdoby. Stosowany jest na przykład do pokrywania powierzchni w motocyklach.

Miedziowanie

Miedź jako powłokę wykorzystuje się głównie w celach dekoracyjnych. Ze względu na dużą przyczepność tego metalu zarówno do stali, jak i niklu, pokrywanie miedzią stosuje się jako podłoże dla niklowania.

Cynkowanie

Cynk stosowany jest szczególnie często w branży motoryzacyjnej. Pokrywanie cynkiem ma zastosowanie głównie antykorozyjne – zamiast podłoża to warstwa cynku ulega korozji. To działanie może zostać też wzmocnione poprzez pokrycie cynku chromem.

Może być wykorzystywany do pokrycia małych części, ponieważ nakładany jest bardzo cienką warstwą. Cynkowanie znajduje zastosowanie między innymi w śrubach drobnozwojowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz