Materiał Partnera

Najpopularniejsze gatunki grzybów jadalnych

Najpopularniejsze gatunki grzybów jadalnych
Grzyby mają mnóstwo zastosowań, szczególnie w polskiej kuchni. Poszczególne gatunki grzybów jadalnych cechują się wyjątkowymi zapachem i smakiem, mają też odmienne zastosowania kulinarne. Jakie grzyby najłatwiej dostać w Polsce i które z nich najczęściej trafiają na nasze talerze? W jakiej formie są podawane i co można z nich przyrządzić? Zapraszamy do aromatycznego świata grzybów!

Grzyby w polskiej tradycji kulinarnej

Polska tradycja kulinarna obfituje w dania i przetwory z grzybów. Tutejsze lasy z kolei obfitują w grzyby, choć tylko przez pewien okres w roku. Jakie mamy sposoby na to, żeby podać grzyby w smakowitej formie? Jest ich mnóstwo!

Grzyby jadalne nie są spożywane na surowo, m.in. dlatego, że dopiero pod wpływem obróbki ujawniają pełnię smaku i aromatu. Z grzybów robimy zupy i sosy. Marynowane sprawdzą się jako przystawka albo dodatek do sałatki. Zmielone stanowią doskonałą bazę dla farszu. Nie brakuje ich też na pizzach i zapiekankach.

Po wysuszeniu grzyby jadalne stają się jeszcze bardziej aromatyczne. W tej postaci mogą być przechowywane, dzięki czemu cieszymy się ich smakiem nie tylko w okresie grzybobrania, ale też w miesiącach zimowych. Są nie tylko podstawą dań, ale też – po sproszkowaniu – mogą stać się doskonałą przyprawą. Docenią to szczególnie osoby, które lubią zapach grzybów, ale nie przepadają za ich konsystencją.

Grzyby urozmaicają polską kuchnię nie tylko dzięki mnogości zastosowań, ale też wykorzystywanych w naszej tradycji kulinarnej gatunków. Które z nich jemy najczęściej? O tym poniżej.

Jakie grzyby jadalne są najpopularniejsze w Polsce?

Rozglądając się po półkach sklepowych, łatwo dojść do wniosku, że najpopularniejszymi grzybami w Polsce są pieczarki. Ich atrakcyjna cena, całoroczna dostępność i liczne zastosowania sprawiają, że chętnie po nie sięgamy – sprawdzają się zarówno w sosach, jak i na pizzy.

Nieco dalej na liście najczęściej wybieranych grzybów są te, które łatwo znaleźć w lasach, czyli przede wszystkim:

  • Borowik szlachetny (prawdziwek) – zbity, mięsisty grzyb o orzechowym smaku, idealny do suszenia. Od bardzo dawna obecny w polskiej tradycji kulinarnej także jako składnik sosów i zup oraz dodatek do dań mięsnych i warzywnych (np. bigosu).
  • Podgrzybek – wszechstronny grzyb. Jego łagodny smak i zapach łatwo przypadają do gustu. Może być stosowany podobnie jak borowik, ale też np. marynowany. Z uwagi na charakterystyczny wygląd i częste występowanie upodobali go sobie początkujący grzybiarze.
  • Kurki – niezrównane jako składnik sosu śmietanowego! Dobrze komponują się także z daniami z jaj, np. jajecznicą albo omletem.
  • Maślaki – jak żadne inne nadają się do marynowania! Przed dalszą obróbką maślaki trzeba pozbawić skórki, ponieważ jest ona pokryta śluzem. Maślaki są wyśmienite także po usmażeniu i uduszeniu. Lepiej jednak nie podejmować się ich samodzielnego suszenia.

Wszystkie wyżej wymienione grzyby jadalne w różnych postaciach znajdziesz w ofercie firmy Seweryn.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz