Najpiękniejsze zamki i pałace - pomysł na urlop w Polsce

Najpiękniejsze zamki i pałace - pomysł na urlop w Polsce

Uwielbiasz historię i niezwykłe budowle? Jeśli tak, zwiedzanie najpiękniejszych zamków i pałaców w Polsce to idealny pomysł na urlop w Polsce dla Ciebie! Zamek w Niedzicy, ruiny zamku w Ogrodzieńcu a może pałac w Mosznej? Dowiedz się więcej na temat tych niezwykłych budowli i zaplanuj wycieczkę z najbliższymi. Gwarantujemy, że nie pożałujesz! Poznaj najciekawsze miejsca na mapie Polski. 

Strony www Strony www

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Nasze zestawienie rozpoczyna malowniczy zamek wznoszący się na wysokim brzegu jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy. Został on wybudowany przez Węgrów w XIV wieku w celu obrony węgiersko-polskiej granicy, która dawniej przebiegała przez Spisz. Pierwotnie należał on do rodu Berzeviczych. Następnie wiele razy zmieniał właścicieli. Obecnie pełni funkcje muzealno-hotelowe. W środku znajdziemy głównie renesansowe wnętrza. Warto go odwiedzić choćby ze względu na piękne położenie nad jeziorem, po którym można przepłynąć statkiem wycieczkowym lub odpocząć na plaży z widokiem na okazałą budowlę. 

Zamek Pieskowa Skała

Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale został wybudowany na zboczu Doliny Prądnika jako część systemu obronnego zachodniej granicy Małopolski, który znany jest obecnie jako Szlak Orlich Gniazd. Jest on jedną z atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego - przy okazji odwiedzin zamku koniecznie zarezerwuj sobie czas na spacer po tym pięknym miejscu! 

Zamek Pieskowa Skała powstał w pierwszej połowie XIV wieku z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Obecnie odrestaurowana budowla stanowi perłę polskiego renesansu i mieści Oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Tuż obok znajduje się słynna Maczuga Herkulesa. 

Zamek w Malborku

zamek w Malborku

Zamek w Malborku to chyba najbardziej znany zamek w Polsce, ale popularny również na świecie. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Jego historia sięga XIII wieku. Przez wiele lat był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i stanowił niezdobytą twierdzę. Po II wojnie światowej został odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Zwiedzanie zamku w Malborku trwa około 3-4 godziny, dlatego na jego odwiedziny warto zarezerwować sobie sporo czasu.

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Magazyn National Geographic wyróżnił go, uznając za jeden z "7 cudów Polski". Znajduje się on w miejscowości Sucha w Górach Izerskich, nad zalewem Leśniańskim. Został zbudowany na skałach gnejsowych w XIII wieku na rozkaz czeskiego króla Wacława I. Później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Obecnie na zamku mieści się hotel. Budowlę można zwiedzać zarówno za dnia, jak i w nocy (z przewodnikiem). Co ciekawe, zamek Czocha zagrał w wielu filmach i serialach - można go zobaczyć m.in. w "Tajemnicy twierdzy szyfrów".

Pałac Moszna

pałac Moszna

Przepiękny pałac położony niedaleko Opola przez wiele lat był siedzibą śląskiego rodu Tiele-Winclerów. Jego budowę rozpoczęto w połowie XVIII wieku, ale pierwotny obiekt spłonął. Swój oryginalny kształt pałac zawdzięcza wielokrotnym przebudowom, między innymi w stylu neogotyckim i neorenesansowym. Jego znakiem rozpoznawczym jest 365 pomieszczeń i aż 99 wież! Do pałacu należy też oranżeria i park. Obecnie działa tutaj hotel, restauracja oraz galeria. Pałac Moszna jest również popularnym miejscem na ślubne sesje zdjęciowe.

Zamek Książ

Zamek Książ

Na Śląsku znajdziemy wiele niesamowitych budowli, w tym trzeci co do wielkości zamek w Polsce - zamek Książ. Jest on położony w dzielnicy Wałbrzycha, w Książańskim Parku Krajobrazowym, na Szlaku Zamków Piastowskich. Został zbudowany w XIII wieku przez Bolka I Surowego ze śląskiej linii Piastów. Następnie zamek trafiał w ręce m.in. Czechów i Węgrów, aż w końcu przypadł rodzinie Hochbergów, którzy zlecili jego przebudowę w stylu barokowym i urządzili ogrody tarasowe w stylu francuskim. W czasie II wojny światowej mieściła się tu jedna z kwater Adolfa Hitlera. Obecnie kompleks udostępniony jest do zwiedzania. Na jego terenie działa hotel, restauracja i stajnia.

Ruiny zamku Krzyżtopór

Krzyżtopór

Niedaleko Kielc, w miejscowości Ujazd, znajdują się monumentalne ruiny niegdyś jednego z najpiękniejszych i najbogatszych zamków w Polsce - zamku Krzyżtopór. Wyjątkową rezydencję, wzorowaną na włoskim zamku Caprarola, stworzył Kazimierz Ossoliński - jeden z najpotężniejszych polskich magnatów XVII wieku. Ufortyfikowany pałac z ogrodami został wzniesiony na planie pięcioboku z narożnymi bastionami. Obecnie z budowli zostały tylko ruiny, jednak robią one bardzo duże wrażenie.

Zamek w Będzinie

zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie to budowla pamiętająca jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Według legendy to właśnie on, przemierzając ze swoim orszakiem te ziemie, miał w pewnym momencie zarządzić "Tu bedziem odpoczywać". Tak powstała nazwa miejscowości, a później zamek. Z początku jego zadaniem była ochrona przebiegającej niedaleko granicy polsko-czeskiej. Z racji swojej lokalizacji na zamku przebywały takie osobistości, jak Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski czy austriacki arcyksiążę Maksymilian. Obecnie odrestaurowana warownia jest jedną z głównych atrakcji Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek w Krasiczynie

zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Marcin Krasicki był wojewodą podlaskim, kasztelanem lwowskim i zaufanym sługą króla. Rezydencja umiejscowiona tuż obok handlowego Szlaku Węgierskiego miała świadczyć o potędze właściciela. Niestety w czasie II wojny światowej duża część budowli uległa zniszczeniu. Obecnie na jej terenie działa hotel i restauracja. Zwiedzać można salonik myśliwski, krypty oraz kaplicę zamkową, a także zrekonstruowane pokoje.

Ruiny zamku Ogrodzieniec

Ogrodzieniec

Spektakularne ruiny zamku w Ogrodzieńcu położone są na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek niegdyś należał do krakowskiej rodziny Bonerów - jednego z najbogatszych rodów XVI-wiecznej Europy. Dzisiaj jest jedną z największych atrakcji regionu. Potężne mury, strzeliste baszty, wapienne skały o fantazyjnych kształtach wkomponowane w system obronny - ruiny w Ogrodzieńcu robią duże wrażenie. To najpopularniejszy zamek na szlaku jurajskich "Orlich Gniazd". Kręcono w nim również filmy - m.in. "Zemstę" i "Janosika".

Zobacz też: 8 nietypowych miejsc w Polsce

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz