Najpiękniejsze wodospady w Polsce – czy je znasz?

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – czy je znasz?

Nie wiesz, gdzie wybrać się na krótki wypad w góry? Może podążysz szlakiem górskich wodospadów? W Polsce również możesz podziwiać malownicze kaskady. Wystarczy, że wybierzesz się w Tatry, Karkonocze lub Beskid Sądecki. To właśnie tam znajdują się najpiękniejsze i największe wododpady w Polsce. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Strony www Strony www

Największy wodospad w Polsce, czyli Wielka Siklawa

Królową polskich wodospadów jest Wielka Siklawa, która znajduje się w Tatrach. Mierzy około 70 metrów. Ten malowniczy wodospad słynie z pięknych widoków, które przyciągają turystów z całej Polski.

Kiedy wybrać się na wycieczkę? Najlepiej wczesnym rankiem, wówczas masz szansę na ominięcie tłumów, które gromadzą się w ciągu dnia. Wcześniej sprawdź pogodę. Idealne do podziwiania widoków są słoneczne dni, a najlepiej, gdy słońce pojawia się tuż po deszczu. Właśnie wtedy można delektować się iluzją światła i kropli wody, które tworzą tęczę.

Jak dostać się wodospadu? Szlakiem, który przebiega z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów. By wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy kupić bilety. Wcześniej nie zapomnij o rezerwacji noclegu w Zakopanem.

Warto wspomnieć, że Wielka Siklawa jest największym i najwyższym wodospadem w Polsce, ale nie w Tatrach. W Tatrach pod względem wysokości króluje Ciężka Siklawa. Jej wysokość to 100 m i znajduje się ona po słowackiej stronie.

Wielka Siklawa

Niezwykłe wodospady w Karkonoszach

Jeśli jesteś wielbicielem kaskad, wybierz się w Karkonosze. Właśnie tam możesz podziwiać kilka perełek. Pierwszą z nich jest Wodospad Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka

To kolejny najwyższy wodospad, ale tym razem w polskich Karkonoszach. Mierzy prawie 850 m n.p.m., składa się z 3 kaskad i spada do wąwozu o tej samej nazwie. Ciekawostką jest wykuta pod wodospadem grota „Złota Jama”. Jeśli chcesz skorzystać z noclegu, nieopodal jest schronisko. 

Poniżej wodospadu znajduje się kanion, do którego wstęp możliwy jest za opłatą. Należy również dla bezpieczeństwa nałożyć kask. Jak dostać się do wodospadu? Można wyruszyć ze Szklarskiej Poręby – na dojście zaplanuj około 2,5 godziny.

Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach

Wodospad Szklarki

Kolejny wart zobaczenia karkonoski „wodogrzmot” to Wodospad Szklarki. Pod względem wysokości jest drugi w kolejce, jeśli chodzi o wodospady w tej części Polski. Liczy sobie 525 m n.p.m. Wodospad robi duże wrażenie szczególnie zimą, gdy płynący strumień zmienia się w lód.

Wycieczka do wodospadu w Karkonoszach to idealna opcja, jeśli wybierasz się z dzieckiem, w towarzystwie seniora lub po prostu nie masz ochoty na długie wyprawy. Do wodospadu można dostać się samochodem, znajduje się on 15 minut od parkingu, a dojście dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wózków dziecięcych. Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego kosztuje tylko kilka złotych.

Wodospad Szklarki

Wodospad Podgórnej

Wielką trójkę zamyka Wodospad Podgórnej, który również leży w Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 547 m n.p.m. Nie jest tak popularny, jak dwa pozostałe, ale warto go odwiedzić. Jak dotrzeć do malowniczej kaskady? Do wodospadu Podgórnej można wybrać drogę z Przesieki, do wyboru jest kilka szlaków. W pobliżu znajduje się mostek.

Wodospad Podgórnej

Malowniczy wodospad w Beskidzie Sądeckim - Zaskalnik

Jeśli planujesz urlop w Szczawnicy, masz świetną okazję, by zobaczyć kolejny wodospad. Mowa tu o wodospadzie Zaskalnik, który znajduje się na wysokości 550 m n.p.m. w Dolinie Sopotnickiego Potoku.

Kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę? Najlepiej wybrać się tuż po deszczu, wtedy widoki są najlepsze. Wstęp jest bezpłatny. Wypad w okolicę wodospadu to także świetny pomysł na piknik. Zabierz ulubione przekąski, a gdy poczujesz zmęczenie, możesz rozłożyć koc i odpocząć na trawie.

Jeśli szukasz nietypowego miejsca na sesję ślubną, wodospad Zaskalnik to strzał w dziesiątkę. Stanowi idealne tło dla klimatycznych zdjęć.

Wodospad Zaskalnik

Podziemny wodospad w Złotym Stoku

Tym razem mniej oczywista propozycja, ponieważ chodzi o miejsce… pod ziemią. Jeśli chcesz zwiedzić podziemny wodospad w Polsce, masz taką możliwość – wybierz się do Złotego Potoku. To unikat nie tylko w skali krajowej, ale nawet europejskiej. 

Wodospad znajduje się w dawnej kopalni złota i arsenu na Dolnym Śląsku, w Górach Złotych. Podziwiać możesz kaskadę wody podświetloną kolorowym światłem, które wzmacnia niecodzienny efekt. Możesz przejść się chodnikiem znajdującym się pod wodospadem. Podobno ukryte są tu skarby.  

Jeśli szukasz kolejnych atrakcji, sprawdź Międzybrodzie Bialskie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży