Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. Gdzie warto pojechać?

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. Gdzie warto pojechać?

Chociaż parki narodowe zajmują jedynie 1% terytorium Polski, to właśnie na ich obszarze znajdują się tak niepowtarzalne widoki, jak niesamowite formacje skalne, fioletowe dywany krokusów, ruchome wydmy czy dziesiątki tysięcy ptaków. Które z nich warto odwiedzić i dlaczego? Dowiedz się, co zobaczyć w najpiękniejszych parkach narodowych w Polsce.

Białowieski Park Narodowy

W północno wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, znajdują się tereny, które przez tysiące lat uniknęły szkodliwej działalności człowieka. Także dzisiaj część tego obszaru jest niedostępna dla zwiedzających.

Białowieski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe - to ostatni ekosystem leśny w Europie, obok którego cywilizacja jakby przeszła bokiem. Najstarsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą sprzed około 4500 lat. Puszcza Białowieska jest ostoją ponad 12 tys. gatunków zwierząt. Występuje tutaj 120 gatunków ptaków, 7 gatunków gadów i 11 gatunków płazów. Symbolem parku jest żubr. 

Co warto tutaj zobaczyć?

 • Rezerwat Pokazowy Żubrów koło Bałowieży,
 • Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego,
 • Park Pałacowy w Białowieży,
 • Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży.
Żubr

Wigierski Park Narodowy

Chcesz odpocząć od zgiełku miasta i nacieszyć się bliskością dziewiczej natury? Odwiedź jeden z największych parków narodowych w Polsce, położony na północnym wschodzie naszego kraju, w pobliżu granicy z Litwą i Białorusią.

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajduje się ponad 40 jezior, m.in. popularną wśród kajakarzy Czarną Hańczę. W gęstych lasach występuje ponad 75 roślin objętych ochroną gatunkową. Niesamowity krajobraz jezior o krętej linii brzegowej, licznych wysepkach i zatokach można zobaczyć z wieży klasztoru pokamedulskiego w miejscowości Wigry. Warto również przejechać się leśną kolejką wąskotorową i wyruszyć na poszukiwanie najsłynniejszych mieszkańców parku - bobrów. Wiosną w parku spotkać można także 3 gatunki jaskółek - oknówkę, dymówkę i brzegówkę.

Co warto tutaj zobaczyć?

 • Muzeum Wigier w Starym Folwarku,
 • Pokamedulski Klasztor Wigierski,
 • Punkty widokowe (Bryzgiel, Bartny Dół).

Ojcowski Park Narodowy

Zamki, niesamowite formacje skalne, jaskinie, pozostałości neandertalskich osad... - to wszystko znajdziemy w Ojcowskim Parku Narodowym położonym w województwie małopolskim, około 16 km od Krakowa.

Jednym z najsłynniejszych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego jest Maczuga Herkulesa, niesamowita skała, która, według legend, została tutaj przywleczona przez samego diabła sprowokowanego przez mistrza Twardowskiego. Spacerując po parku, natkniemy się na mnóstwo podobnych formacji i jaskiń, z których niektóre udostępnione są zwiedzającym. W jednej podobno ukrywał się sam Władysław Łokietek uciekający przed czeskim królem Wacławem II na przełomie XIII i XIV w. 

Co warto tutaj zobaczyć?

 • Zamek w Pieskowej Skale,
 • Ruiny Zamku w Ojcowie,
 • Kapliczka "na wodzie" w Ojcowie.
Ojców

Słowiński Park Narodowy

Zawsze marzyłeś o tym, żeby zobaczyć pustynię? Żeby to zrobić, wcale nie musisz kupować wycieczki w biurze podróży i jechać do Egiptu. Taki krajobraz znajdziesz również w Polsce, dokładnie w województwie pomorskim, w okolicach Łeby.

Charakterystycznymi elementami Słowińskiego Parku Narodowego są przymorskie jeziora, bagna, łąki oraz wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. To właśnie one są symbolem tego obszaru. Ruchome wydmy koło Łeby to jedno z największych skupisk tego typu w Europie! Najwyższa z nich osiąga wysokość od 30 do 40 m.n.p.m. Warto się na nią wdrapać, by móc podziwiać niesamowite widoki. Odwiedzając Słowiński Park Narodowy, zobaczmy też jezioro Łebsko (trzecie co do wielkości w Polsce!), resztki lasu dębowo-bukowego sprzed 3 tys. lat i tajemniczą górę Rowokół, której sylwetka przypomina wulkaniczny stożek.

Co warto tutaj zobaczyć?

 • Latarnia Morska Czołpino,
 • Muzeum "Wyrzutnia Rakiet" w Rąbce,
 • Wieża widokowa nad jeziorem Łebsko.

Bieszczadzki Park Narodowy

Amatorzy górskich wędrówek i pięknych krajobrazy z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Aż 300 km2 powierzchni czyni Bieszczadzki Park Narodowy największym polskim parkiem górskim. Również tutaj możesz spotkać wszystkie krajowe duże ssaki i drapieżniki - wilki, rysie czy niedźwiedzie.

Park narodowy w Bieszczadach można zwiedzać piechotą (znajduje się tutaj około 130 km tras turystycznych), na rowerze lub konno. Ciekawym rozwiązaniem jest wyprawa wzdłuż dawnej linii kolejowej między Zagórzem i Krościenkiem na pokładzie drezyny Kwieciste połoniny, fragmenty pierwotnych lasów karpackich, drewniane cerkwie -  Bieszczady to wymarzone miejsce na odpoczynek dla każdego włóczykija. Jeśli planujesz wycieczkę z dziećmi, wybierz się nad Solinę. Rejs łódką po jeziorze na pewno będzie świetnym przeżyciem dla każdego malucha.

Co warto tutaj zobaczyć?

 • Muzeum Historii Bieszczad,
 • Schronisko Chatka Puchatka,
 • Cerkiew św. Dymitra w Czarnej,
 • Cerkiew św. Michała Archanioła.

Tatrzański Park Narodowy

Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie byłaby w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Polsce. Co roku odwiedza go ponad 3 mln osób zachęconych licznymi atrakcjami, które można zobaczyć na tym obszarze.

Miejsca, które warto zobaczyć w Tatrach, można wymieniać bez końca. Morskie Oko, Rysy, Giewont, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Kościeliska, Orla Peć - jeśli tylko masz czas, polecamy odwiedzić każde z nich. W Tatrzańskim Parku Narodowym każdy znajdzie coś dla siebie - niezależnie od tego, czy jesteś amatorem wysokogórskich wędrówek, czy bardziej kręci cię wypicie gorącej herbaty w schronisku z widokiem na góry pokryte tysiącem krokusów. Te piękne kwiaty można podziwiać w Dolinie Chochołowskiej i na Kalatówkach. Przy odrobinie szczęścia, spotkać tam można również kozicę lub świstaka.

Co warto tutaj zobaczyć?

 • Morskie Oko,
 • Dolina Kościeliska,
 • Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem,
 • Kościół Świętego Michała Archanioła w Dębnie.
Tatry
Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz