Materiał Partnera

Najlepszy żłobek – czym kierować się przy wyborze?

Najlepszy żłobek – czym kierować się przy wyborze?

Małymi krokami zbliża się czas, kiedy będziesz musiała wrócić do pracy? Z pewnością zastanawiasz się, komu powierzyć opiekę nad swoim maluchem. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc rodziny, a koszty zatrudnienia opiekunki przerastają Twoje możliwości, poszukaj żłobka, który spełni Twoje wymagania. Czym kierować się przy jego wyborze? Oto nasze cenne wskazówki.

Bezpieczne i przytulne wnętrze

Po pierwsze – weź pod uwagę bezpieczeństwo. Dowiedz się, czy opiekunki posiadają ukończony kurs pierwszej pomocy pediatrycznej i czy na terenie żłobka znajduje się apteczka. Przyjrzyj się wyposażeniu sali – sprawdź, czy ściany pokryte są farbą z atestem, a podłogi trudnopalną wykładziną. Koniecznie zwróć uwagę na meble  (na to, czy są dostosowane do wieku maluchów) i zabawki (czy nie posiadają niebezpiecznych części, które mogłyby narazić zdrowie Twojego dziecka). Gdy przekonasz się już o tym, że mały smyk będzie w pełni bezpieczny, zastanów się nad wystrojem i porządkiem na sali. Czy jest czysto? Czy ściany są świeżo malowane? Czy pokoje są przytulne i kolorowe? Przed dokonaniem wyboru, odwiedź wszystkie żłobki w okolicy i postaw na najlepsze warunki.

Troskliwe ciocie

Przed zostawieniem dziecka w żłobku, przekonaj się, że trafi pod opiekę doświadczonych i troskliwych opiekunów. Przede wszystkim dowiedz się, czy posiadają odpowiednie kwalifikacje, pozwalające im na pracę z dziećmi. Ważne są także ich umiejętności personalne – np. zdolność nawiązywania kontaktu z maluchami, rozwiązywania dziecięcych konfliktów czy też uważnego słuchania i przemawiania. Nie wstydź się zadawać pytań – to zupełnie normalne, że zależy Ci na znalezieniu sympatycznych opiekunek, które staną się dla Twojego dziecka przyszywanymi ciociami.

Co za dużo, to niezdrowo

Jeśli szukasz żłobka dla swojej pociechy, koniecznie zdobądź informacje na temat liczebności grup. W prywatnym żłobku Kolorowy Domek możesz liczyć na kameralną atmosferę. Każda z grup nie liczy więcej niż 15 dzieci, dzięki czemu możesz mieć pewność, że opiekunki będą miały czas na bliższe poznanie i indywidualne podejście do każdego z podopiecznych. Pamiętaj, że to właśnie wychowawczynie w żłobkach i przedszkolach jako pierwsze alarmują o niepokojących zachowaniach maluchów – m.in. o chorobliwej nieśmiałości lub przejawianiu agresji.

Aktywnie i kreatywnie

Twoje dziecko musi mieć zapewnioną nie tylko troskliwą opiekę, ale też i lekcje, które będą dla niego rozwijające. Zwróć uwagę, na ofertę zajęć żłobka – czy prowadzone są w nim ćwiczenia rozwijające sprawność ruchową, pamięć, słuch muzyczny i kreatywność? Zwróć uwagę na program dydaktyczny, dzięki któremu maluch poszerzy swoją wiedzę o otaczającym go świecie. Wybierz taki żłobek, w którym dziecko będzie miało również możliwość nauki języka angielskiego, gdyż młody umysł chłonie obce słówka jak gąbka!

Opracowanie:
Poznań, Ułańska 15 lok. 64
tel. 793 607 460
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz