Materiał Partnera

Najlepsze rozwiązania dla małego mieszkania – jak wszystko pomieścić i się nie zagracić?

Najlepsze rozwiązania dla małego mieszkania – jak wszystko pomieścić i się nie zagracić?

Kiedy mamy do dyspozycji kawalerkę lub bardzo małe mieszkanie, najważniejsze jest racjonalne rozplanowanie całej jego przestrzeni. Wielkie szafy nie tylko zabierają wolne miejsce, ale również mogą wprowadzić nieprzyjemne wrażenie „jaskini”. Niestety bez nich nie sposób pomieścić wszystkich rzeczy. Na co należy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do zagracenia mieszkania nieodpowiednio wybranymi meblami?

Przestrzenie wyjęte z użytku

W każdym mieszkaniu znajdują się miejsca, takie jak różnego rodzaju narożniki czy inne zakamarki. Przestrzenie te nie są użytkowane na co dzień, dlatego warto naszkicować plan pomieszczeń i pozaznaczać tego typu kąciki. Można w nie wkomponować popularne ostatnimi czasy szafy przesuwane. Są one wykonywane w prostym, geometrycznym stylu i cechują się wyjątkową pojemnością. Obecnie wiele firm zajmuje się ich produkcją i montażem, np. UNISTYL. Szafy typu komandor mają tę zaletę, że ich wielkość może być tak naprawdę dowolna – od kilkudziesięciu centymetrów, nawet do kilku metrów.

Dobrze rozplanowane szuflady i półki

Decydując się na szafę przesuwaną, pozostaje jeszcze kwestia rozplanowania przestrzeni w niej. Często zdarza się, że niektóre osoby zamawiają tradycyjne półki i nawet 50% miejsca jest niewykorzystane. W zależności od pomieszczenia układ powinien się różnić. W przedpokoju dobrze jest uwzględnić wysokie wnęki na mop czy odkurzacz, wieszaki na kurtki oraz wąskie półki do przechowywania butów. W sypialni lub garderobie doskonale sprawdzi się wnętrze składające się z mniejszych kwadratów oraz 2-3 szufladki na bieliznę. Wszystkie półki należy zaplanować w taki sposób, aby były całkowicie przez nas zapełniane.

Wykorzystanie ścian

Dobrym sposobem na wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni są wymyślne, ozdobne półki ścienne. Będą na pewno lepszym rozwiązaniem niż ciężkie regały, zwłaszcza dla osób lubiących czytać i kupować książki. Dobrze umiejscowione półki nie pomniejszają optycznie pomieszczenia, a pozwolą na przechowywanie naprawdę sporej ilości rzeczy. W przypadku kuchni warto prócz jednej linii szafek, zastosować jak najwięcej tych zawieszanych wyżej.

Zbędne i niepraktyczne ozdoby

Warto pamiętać, aby zrezygnować z większości niepraktycznych dekoracji, a zamiast tego wybrać ozdoby, mogące służyć jako różnego rodzaju skrytki. Mogą to być np. stojaki na kwiaty w formie zgrabnych, metalowych regalików lub pufy do przechowywania. Im mniej wielkich dekoracji znajdzie się w mieszkaniu tym lepiej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz