Materiał Partnera

Najlepsze drewno kominkowe

Najlepsze drewno kominkowe

Zużycie drewna kominkowego w sezonie grzewczym kształtuje się w granicach 5-15 m3. Tak duże ilości mogą generować spore koszty zakupu opału. Warto sprawdzić, jakie gatunki drewna najlepiej wybrać do opalania kominka. Sprawdź czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dostępnego na rynku surowca. Podpowiemy Ci, który gatunek posiada największą wydajność, a co za tym idzie w najmniejszym stopniu obciąży Twoją kieszeń.

Iglaste czy liściaste?

Drewno liściaste doskonale sprawdzi się jako opał do kominka. Gatunki iglaste charakteryzują się dużą ilością żywicy, która w trakcie spalania potrafi strzelać zanieczyszczając otoczenie trudno usuwalnymi plamami. Ponadto podczas spalania wydziela się dużo dymu i sadzy zanieczyszczającej przewód kominowy. Drewno liściaste pali się równo i nie tworzy dużej ilości dymu. Szczególne wartości wykazują gatunki twarde jak dąb, buk czy grab. Są one najbardziej wydajne i podczas spalania dają najwięcej ciepła. Drewno miękkie (lipa, topola) jest lżejsze, a co za tym idzie mniej kaloryczne. To przekłada się na niższą wydajność w trakcie spalania. Dla porównania 1 m3 suchej topoli waży tyle co 0,54 m3 grabiny. Oznacza to, że grab będzie w trakcie spalania prawie 2 razy bardziej wydajny.

Gatunki drewna na opał

Wybierając drewno kominkowe warto poznać właściwości poszczególnych gatunków. Brzoza to gatunek, który nawet pomimo krótkiego sezonowania pali się dosyć dobrze. Dodatkowo podczas spalania wydziela bardzo mało substancji smolistych. Niestety brzoza ma niezbyt wysoką wydajność opałową. O wiele lepszą wartość tego parametru posiada buk. Gatunek ten daje dużo ciepła, a jednocześnie spala się równo i powoli. Podobną wydajność wykazuje dąb. Jego zaletą są garbniki o przyjemnym, gorzkawym zapachu, które uwalniają się w trakcie spalania. Gatunek ten świetnie nadaje się do wędzenia potraw. W wędzarniach bardzo chętnie wykorzystywane jest drewno drzew owocowych jak jabłoń, grusza czy wiśnia. Gatunki te palą się wolno, równym płomieniem, a do tego wydzielają przyjemny aromat.

Najlepszym gatunkiem na opał jest bez wątpienia grab. Posiada najwyższą wartość opałową. Spala się bardzo wolno nie tworząc wysokiego płomienia, a do tego daje dużo ciepła.

Jesion pomimo swojej wysokiej wydajności jest używany jako opał niezwykle rzadko. Wynika to z faktu, że gatunek ten trudno się łupie. Ciężko go zatem pociąć na szczapy. Olcha to z kolei gatunek pełen sprzeczności. Pali się fatalnie, jeśli nie jest wystarczająco wysuszona. Jej drewno jest jednak uważane za najlepsze do wędzenia potraw. Dodaje wyjątkowego aromatu i poprawia ich kolor. Równie rzadko jako drewno kominkowe wykorzystywana jest topola. Gatunek ten ma niską wartość opałową. Daje niewiele ciepła. Wilgotne drewno topolowe nie pali się w ogóle, suche natomiast spala się w mgnieniu oka. Topola idealnie nadaje się na podpałkę.

Wybierając drewno kominkowe należy zwrócić uwagę, aby nie były to elementy impregnowane lub lakierowane. W trakcie spalania będą one wydzielać bardzo szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. „Największą wartość opałową drewna można uzyskać sezonując je przez 1-2 lata. Dzięki temu możemy zredukować jego wilgotność z 50-70% do 15-20%. Spowoduje to, że drewno będzie się o wiele lepiej palić.” – przekonuje Piotr Gollenia, prowadzący firmę zajmującą się m. in. produkcją i sprzedażą drewna kominkowego. Warto o tym pamiętać wybierając drewno do domowego kominka.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz