Artykuł sponsorowany

Najistotniejsze informacje na temat śrub

Najistotniejsze informacje na temat śrub

Śrubka to taki element, bez którego nie mógłby obyć się praktycznie żaden przemysł. W końcu to dzięki nim możemy łączyć ze sobą różne konstrukcje a także części urządzeń. Jak wiadomo, śruby dostępne są w różnych rodzajach, od których również zależy to, do czego dokładnie mogą nam posłużyć. Sprawdźmy więc pełną charakterystykę tego drobnego przedmiotu.

Charakterystyka śrub

Jeśli chodzi o charakterystykę śrub czy też jej dokładną definicję, to jest to oczywiście metalowy przedmiot wytwarzany głównie z różnych rodzajów stali, którą w późniejszym etapie zostaje poddawana określonym typom obróbki, czyli hartowaniu, obróbce wiórowej, plastycznej bądź ich połączeniu w postaci obróbki wiórowo-plastycznej. Jeśli chodzi o stal stosowaną do wytwarzania śrub, to może to być stal węglowa, kwasoodporna oraz nierdzewna.

Do czego używa się śrub?

Jak wiadomo, śruba jako element łączący może mieć naprawdę przeróżne zastosowanie. Dzięki niej możemy na przykład zbudować różnego rodzaju urządzenia (takie jak na przykład odkurzacz bądź radio). Śruby posłużyć nam również mogą do łączenia elementów mebli, montażu zawiasów w drzwiach oraz na przykład jako haczyk na ścianach. Oczywiście są to tylko przykładowe zastosowania śrub, ponieważ można ich również używać do wielu innych rzeczy. Będąc przy charakterystyce śrub, nie możemy również zapominać o tym, że każda z nich posiada określoną klasę wytrzymałości (np. 3.6, 5.6, 9.8, 10.9, 12.9), a także musi spełniać wszelkie normy takie jak DIN, PN czy ISO.

Jaki mamy podział śrub?

Jeśli chodzi o podział śrub, to jest on naprawdę bardzo duży, a wygląda on w sposób następujący:

  • Śruby z łbem - W tej kategorii wyróżnić możemy śruby posiadające różne kształty łba takie jak czworokątny, sześciokątny, młoteczkowy, trójkątny, grzybkowy, młoteczkowy, kulisty, walcowy, oczkowy, stożkowy skrzydełkowy, stożkowo-soczewkowy, walcowo-soczewkowy, walcowo-radełkowany. Oprócz tego śruby z tej kategorii mogą nie posiadać w ogóle łba bądź też być w konfiguracji łba z uchem.
  • Śruby z gniazdem - Oczywiście jeśli chodzi o gniazdo, to śruba może mieć je z wgłębieniem do wkrętaka (śrubokręta), wgłębieniem krzyżowym, sześciokątnym lub nie posiadać go w ogóle
  • Śruby z końcem - Jest to kategoria, do której należeć mogą śruby posiadające koniec płaski, stożkowy, wgłębiony czy też soczewkowy, ścięty lub posiadający czop o różnych kształtach
  • Śruby z gwintem - Tutaj dostępne są śruby, które posiadają gwint na całej swojej długości lub na określonej części
  • Śruby z trzpieniem - Trzpień w śrubach może być zbliżony do średnicy gwintu, pasowany lub równy średnicy gwintu.

Skąd możemy wziąć śruby?

Śruba to taki przedmiot, który możemy kupić w każdym jednym większym bądź mniejszym sklepie. Jeśli jednak liczymy na profesjonalną pomoc w kwestii doboru odpowiednich śrub oraz innych tego typu elementów takich jak nakrętki cy podkładki, to warto kupić je w sklepie takim jak Kons-Met.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz