Artykuł sponsorowany

Najczęstsze wady wzroku

Najczęstsze wady wzroku

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. To on odpowiada za większość naszych procesów poznawczych, dlatego też należy o niego dbać. Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonywać jest regularne wykonywanie badań okulistycznych, które pozwalają wykryć wszelkie niezauważalne jeszcze przez nas objawy chorób, ale także rozwijające się wady wzroku. W naszym artykule skupimy się na opisaniu 4 najczęściej występujących wad wzroku, których występowanie wymaga używania soczewek korekcyjnych.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność należy do najczęściej występujących wad wzroku. Spowodowana jest niewłaściwym kształtem siatkówki oka, przez co wpadające do niego światło skupia się nie na siatkówce, a tuż przed nią. Skutkiem tego wpadające promienie nie zbiegają się w jednym punkcie i powstający obraz jest nieostry. Osoby posiadające taką wadę wzroku mogą wyraźnie widzieć jedynie te przedmioty, które znajdują się blisko oczu, natomiast te które znajdują się dalej, są już rozmyte. Krótkowzroczność wymaga stałego stosowania okularów lub soczewek korekcyjnych o mocy minusowej.

Krótkowzroczność może wystąpić praktycznie u każdego. Choć ta wada wzroku zazwyczaj jest dziedziczna, jej powstawaniu sprzyja m.in. praca przy komputerze czy częste czytanie.

Dalekowzroczność

Przeciwieństwem krótkowzroczności jest dalekowzroczność. Ta wada wzroku objawia się tym, że jesteśmy w stanie dobrze widzieć jedynie te rzeczy, które znajdują się w pewnej odległości od naszego wzroku. Dalekowzroczność polega na tym, że wpadające do oka światło zamiast na siatkówce oka, skupia się tuż za nią. Jak każdą wadę wzroku, dalekowzroczność można korygować za pomocą okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych, tym razem jednak o mocy plusowej.

Podobnie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność jest zazwyczaj przypadłością dziedziczną, choć może wystąpić u każdego. Występując u dzieci, wraz z wiekiem zaczyna ustępować.

Starczowzroczność (Prezbiopia)

Starczowzroczność może wystąpić u każdego. Główną przyczyną jej powstawania jest starzenie się naszych organizmów, także oczu. Powstawanie tej wady wzroku jest związane z tym, że wraz z wiekiem soczewki oczu tracą umiejętność zmieniania kształtu, co prowadzi do powstawania problemów z widzeniem, i to zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i tych które pozostają w pewnym oddaleniu od naszych oczu. Ta wada wzroku, mniej lub bardziej natężona, może występować praktycznie u każdej osoby po ukończeniu 40. r. ż. Sposób korekcji wybiera się w zależności od charakteru zaistniałych zmian w widzeniu. Osoby które mają problem jedynie z widzeniem bliskim, mogą korzystać tylko ze szkieł korekcyjnych do czytania, natomiast osoby mające problem i z krótko- i z dalekowzrocznością, mogą korzystać z dwóch par okularów lub nosić okulary lub soczewki progresywne.

Astygmatyzm

Kolejną bardzo często występującą wadą wzroku jest astygmatyzm. Przyczyną jego występowania jest nieprawidłowa krzywizna rogówki. Rezultatem tego jest niewłaściwe skupianie wpadającego do oka światła oraz problemy ze wzrokiem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optometra z Salonu Optycznego Optometria Ciborek w Warszawie: Astygmatyzm w różnych formach występuje u bardzo wielu osób. Przy małym zakrzywieniu rogówki możemy tego nawet nie zauważać. Powstawaniu astygmatyzmu sprzyja wykonywanie pracy, która wymaga od nas skupienia wzroku na blisko znajdujących się przedmiotach, m.in. czytanie, liczenie czy praca przy komputerze. Astygmatyzm może występować jednocześnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Korekcja tej wady wzroku polega na noszeniu specjalnie dobranych szkieł korekcyjnych.
Oceń artykuł (8)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz