Artykuł sponsorowany

Najczęstsze wady wymowy u dzieci

Najczęstsze wady wymowy u dzieci

Wady wymowy mają ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasz maluch ma problem z wymową niektórych głosek, nie zwlekajmy z wizytą u logopedy. Pamiętajmy, że nieleczone wady wymowy nieustannie się pogłębiają i mogą wpędzać dorastające dzieci w coraz większe kompleksy.  Jakie są najczęstsze wady wymowy u dzieci? Gdzie znaleźć specjalistę, który pomoże w ich leczeniu? Podpowiadamy.

Niektórzy rodzice bagatelizują problem i czekają aż minie on samoistnie. Niestety – zwykle trudności z wymową tylko się pogłębiają i są coraz trudniejsze do wyleczenia. Dlatego nie ma sensu zwlekać z wizytą u specjalisty – ekspert przebada dziecko i dobierze najlepszą terapię.

Popularne wady wymowy u dzieci

Jakie są najczęściej spotykane wady wymowy u maluchów?

  • Seplenienie, czyli sygmatyzm. Polega na nieprawidłowej artykulacji głosek s, z, sz, c, dz, cz, ś, ź, ć, dź. Najpopularniejszy jest stygmatyzm interdentalny, czyli międzyzębowy. Dziecko, zamiast mówić „mysz” mówi „myś”, zamiast „żaba” – „zaba” itd. Jakie są przyczyny seplenienia? Może to być nieprawidłowa budowa narządów mowy, nieprawidłowy zgryz, upośledzony słuch, naśladownictwo lub niesprawność języka i warg.
  • Rotacyzm – ten rodzaj wady polega na niewłaściwym wymawianiu głoski r – dzieci mówią „lowel” zamiast „rower” itp. Przyczyną rotacyzmu może być między innymi budowa anatomiczna języka, gorszy słuch, opóźniony rozwój umysłowy lub nieprawidłowe wzorce z otoczenia.
  • Ubezdźwięcznianie – wada wymowy, która polega na wymawianiu głosek dźwięcznych bezdźwięcznie – dzieci zamiast „bułka” mówią „półka” itp. Przyczynami ubezdźwięczniania mogą być np. zaburzenia słuchu fonematycznego, słaba motoryka narządów artykulacyjnych, mała pojemność klatki piersiowej.
  • Jąkanie, czyli zaburzenie płynności, rytmu i tempa mówienia, które spowodowane jest nadmiernym napięciem mięśni oddechowych, artykulacyjnych i fonacyjnych. Warto jednak pamiętać, że jąkanie nie zawsze jest wynikiem wad mowy – często jest to problem bardziej złożony, który wymaga konsultacji psychologicznej.

Kiedy do specjalisty?

Jeśli dostrzeżemy, że nasza pociecha nieprawidłowo wymawia jakieś głoski, udajmy się do eksperta, który oceni, czy potrzebne jest wdrożenie terapii. Zaufaniem rodziców i dzieci cieszy się gabinet logopedyczny Lod-Edus w Darłowie, który zajmuje się korekcją wad wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W gabinecie możemy skorzystać z indywidualnych zajęć logopedycznych z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych. Dzieci uczą się prawidłowo wymawiać głoski i miło spędzają czas. Warto także podkreślić, że umiejętność prawidłowej mowy jest pierwszym krokiem do szkolnych sukcesów. Zajęcia logopedyczne w gabinecie wspierane są między innymi przez grafomotorykę, analizę, syntezę słuchową oraz słuch fonemowy, które połączone w jedną, kompleksową terapię pozwalają na szybsze efekty.

Wady wymowy u dzieci mogą być różne. Odmienne może być także podłoże problemów z mówieniem. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, jaką wadę wymowy ma nasza pociecha, udajmy się do zaufanego logopedy, który dobierze indywidualny sposób terapii, dzięki której maluch szybko poczyni postępy i będzie mówić coraz dokładniej i wyraźniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz