Materiał Partnera

Najczęstsze usterki w telewizorach LCD

Najczęstsze usterki w telewizorach LCD

Telewizory towarzyszą nam już od ponad pół wieku, a z każdą kolejną dekadą pojawiają się nowocześniejsze, lepsze rozwiązania. Chociaż od tych obecnych oczekujemy doskonałości, nie oznacza to, że nie ulegają one awariom. Co najczęściej psuje się w telewizorach LCD?

Problemy z obrazem

Jedną z bardziej wrażliwych części nowoczesnych telewizorów LCD jest matryca odpowiadająca za wyświetlanie obrazu. Już w momencie zakupu telewizora może okazać się, że odkrywamy na nim martwy piksel, który zakłóca nam odbiór obrazu. Taka usterka to wada fabryczna matrycy i niestety nie może być usunięta. Jedynym rozwiązaniem pozostaje reklamowanie telewizora. Reklamacja jednak zostanie uwzględniona tylko wówczas, gdy podczas zakupu zwrócimy uwagę na opcję „bad pixel”. Jeśli reklamacja nie zostanie uwzględniona, rozwiązaniem pozostaje jedynie specjalny program do usuwania martwych pikseli. Inną często powtarzającą się awarią jest rozmazany obraz na telewizorze. Jeśli pojawi się taki problem, nie zawsze musi on oznaczać awarię samego telewizora. Zdarza się, że powodem są źle podłączone kable antenowe. Najlepszą metodą testową jest wykorzystanie urządzenia odtwarzającego – DVD lub pendrive’a i sprawdzenie, czy obraz z tych nośników sprawia podobny problem.

Problemy z włączaniem i wyłączaniem

Nowoczesne telewizory LCD wyposażone są w komponenty elektroniczne o dużej wrażliwości i może im zaszkodzić nawet zbyt duża wilgotność powietrza lub za wysoka temperatura i brak odpowiedniej wentylacji. Telewizory tego typu posiadają też stosowne zabezpieczenia mające na celu uniknięcie o wiele poważniejszej awarii. Jednym z efektów takich niesprzyjających sytuacji jest niekontrolowane wyłączanie i włączanie telewizora, albo stan, w którym telewizor w ogóle nie chce się włączyć. W pierwszym i ostatnim przypadku wskazane jest oddanie urządzenia do serwisu w celu sprawdzenia, dlaczego zabezpieczenie uniemożliwia włączenie odbiornika. W drugim przypadku często wystarczy przenieść telewizor w inne miejsce, z dala od wilgoci i wysokich temperatur, a może on sam powrócić do stanu prawidłowego funkcjonowania. Często przyczyną problemów z włączaniem bywa nalot na stykach, a niekiedy także oddziaływanie portów podczerwieni w urządzeniach znajdujących się w pobliżu.

Naprawy serwisowe

Niesprawny telewizor w większości przypadków powinien trafić do serwisu, bowiem tylko tam możliwe jest zdiagnozowanie problemu. W przeciwieństwie do starych telewizorów kineskopowych monitory LCD wymagają specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, którego serwisant nie może zabrać ze sobą do domu klienta. Zanim urządzenie trafi do firmy warto przestawić je w inne miejsce, dokładnie wytrzeć, zmienić otaczające je środowisko, a dopiero jeśli usterka nadal będzie występowała, umówić się z serwisantem. Firmy takie jak A-Tech Autoryzowany serwis RTV i AGD zajmują się zarówno wykonywaniem napraw gwarancyjnych, jak i pogwarancyjnych wszystkich typów telewizorów, a także innych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, odtwarzacze MP3 i MP4, odtwarzacze DVD i BlueRay, wieże audio, monitory komputerowe, duży i mały sprzęt AGD oraz wszelkie tego typu akcesoria.

Opracowanie:
Warszawa, Białostocka 5
tel. 608 320 147
Oceń artykuł (7)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz