Artykuł sponsorowany

Najczęstsze schorzenia ortopedyczne u dzieci i przyczyny

Najczęstsze schorzenia ortopedyczne u dzieci i przyczyny

Jeżeli dostrzeżemy wady ortopedyczne u dziecka, mamy bardzo duże szanse na ich wyleczenie. Najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka – następnie wytrwałość w ćwiczeniach i rehabilitacji. Na jakie wady ortopedyczne najczęściej narażone są dzieci i  jakie są przyczyny powstawania tych schorzeń? Kiedy należy wybrać się do lekarza specjalisty – ortopedy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Zacznijmy od tego, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do postawy swojego dziecka – bez wahania udaj się do lekarza ortopedy. Jak mówi znane przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych zaburzeń ortopedycznych – przynajmniej zyskasz pewność, że wszystko jest w porządku.

Przyczyny wad ortopedycznych u dzieci

Najczęściej dzieci mają po prostu wrodzone wady postawy. Istnieją wady, które nie są groźne i powinny zanikać wraz z rozwojem. Na przykład płaskostopie – u niemowląt jest naturalne. Wraz z rozwojem dziecka stópki powinny nabierać prawidłowego kształtu. Jeżeli tak się nie dzieje należy udać się do lekarza schorzeń ortopedycznych. Jak tłumaczy dr. Jaskółowski Jacek prowadzący Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Ciechanowie; przedłużające się płaskostopie prowadzi do osłabienia kostek. To z kolei może, ale nie musi w przyszłości powodować bóle.

Innymi przyczynami są zaniedbania lub brak wiedzy rodziców. Warto pilnować prawidłowej postawy dziecka od najmłodszych lat – przy odrabianiu zajęć, czytaniu książek itd. Dobrą praktyką jest również zachęcanie dzieci do aktywności poprzez ćwiczenia, zabawy ruchowe.

Jakie są najczęstsze wady ortopedyczne u maluszków?

Wspomnieliśmy już o płaskostopiu. Maluszek, uczący się chodzić często stawia stópki na paluszkach. Jeżeli dzieje się to długo – można podejrzewać płaskostopie. Jeżeli w wieku ok. 4 lat odcisk stopy dziecka nadal nie wygląda prawidłowo – wizyta u ortopedy jest konieczna.

Krzywica – bywa niebezpieczną wadą, a można jej zapobiec w bardzo prosty sposób -  maluszkowi należy podawać wskazaną przez lekarza pediatrę porcję witaminy D3. Póki dziecko karmione jest mlekiem matki, jej dieta powinna być bogata w witaminę D3. Później można podawać ją w kroplach. Niezbędne są też oczywiście długie spacery w pogodne dni.

Często u dzieci pojawia się zwichnięcie stawu biodrowego – przyczyną może być źle odebrany poród, bądź nieumiejętne przebieranie malca. Aby wyleczyć schorzenie należy regularnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez lekarza.

Najważniejsze w leczeniu wad u dzieci jest wczesne ich dostrzeżenie i profesjonalna diagnostyka schorzeń ortopedycznych. Znalezienie przyczyny schorzenia pozwala na dobór właściwej rehabilitacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz