Materiał Partnera

Najczęstsze przyczyny alergii

Najczęstsze przyczyny alergii
Alergia to coś, co towarzyszy nam od początków ludzkości. Na pewno wielu z nas zadaje sobie pytanie – jak to możliwe, że w XXI wieku ta choroba nadal nam doskwiera? Jak to możliwe, że nikt nie wymyślił jeszcze na nią skutecznego lekarstwa? Aby to zrozumieć, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd alergia się w ogóle bierze i dlaczego na nią chorujemy.

Czy to na pewno choroba?

Alergia to sygnał organizmu, że nie toleruje jakiejś substancji i z nią walczy, aby ją usunąć lub unieszkodliwić. Czy jest to więc powód do radości z tego, że nasz organizm prawidłowo funkcjonuje i się broni? Nie do końca. Jak tłumaczy prof. dr hab. Ziemowit Ziętkowski, od wielu lat prowadzący prywatną poradnię alergologiczną: Organizm jest tak zaprogramowany, aby walczyć z tym, co dla nas szkodliwe – problem w tym, że często ta samoobrona jest błędnie ukierunkowana i broni się przed czymś, co jest zupełnie niegroźnym, stałym elementem naszego życia lub czego nie możemy uniknąć. Mogą to być pyłki, składniki pożywienia, ale również dym papierosowy, spaliny lub nawet promienie słoneczne. Jak zatem widać, przyczyn alergii może być niezliczona ilość – do każdego przypadku trzeba więc podchodzić indywidualnie.

Jakie czasy, takie alergie

Wynika to bezpośrednio z przemian cywilizacyjnych: w średniowieczu na pewno nikt nie był uczulony na przetworzone jedzenie, składniki leków ani na spaliny samochodowe, bo wtedy nie istniały. Dawniej nie istniała też tak dobra i częsta higiena, jak to ma miejsce dzisiaj, a która powoduje, że organizm jest odporny na mnóstwo bakterii i pasożytów, które przed wiekami miały skutek śmiertelny. Od kilku lat notowane jest na przykład coraz częstsze uczulenie na gluten, co wynika z tego, jak współcześnie się odżywiamy; częstą przyczyną rozmaitych alergii jest też stale zanieczyszczone jelito grube. Jeżeli jednak będziemy traktować alergię tak samo, jak inne choroby, np. gorączkę i będziemy zbijać jej objawy, to będzie to błędne koło. W powyższych przypadkach należy odpowiednio zmienić dietę i zadbać o higienę jelitową. I tak samo należy traktować wszystkie inne uczulenia.

Jest przyczyna – jest i rozwiązanie

Objawy alergii mogą być bardzo różne – często się zdarza, że wcale nie wskazują na to, że to właśnie alergia. Sztandarowym przykładem jest astma; nierzadko po zauważeniu u siebie astmy zaczynamy leczyć samą astmę, nie zdając sobie sprawy, że jej przyczyna leży o wiele głębiej. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy jesteśmy na coś uczuleni, jest wykonanie testu alergologicznego. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że faktycznie jesteśmy na coś uczuleni i damy sobie możliwość skutecznego poradzenia sobie z nękającym problemem, poprzez dobranie właściwej metody leczenia bądź leków łagodzących objawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz