Artykuł sponsorowany

Najczęstsze problemy z płytami indukcyjnymi

Najczęstsze problemy z płytami indukcyjnymi

Płyty indukcyjne powoli wypierają tradycyjne płyty gazowe. Duża wygoda użytkowania, estetyka i łatwość w utrzymaniu czystości, sprawiają, że indukcja staje się powoli standardem w polskich kuchniach. Niestety, nawet zaawansowane technologicznie sprzęty mogą ulec awarii. Sprawdź, co robić, kiedy pojawiają się pierwsze poważne problemy eksploatacyjne. Które usterki można naprawić samemu, a które wymagają interwencji serwisu.

Restart płyty indukcyjnej

Jeżeli płyta odmawia posłuszeństwa, warto przeprowadzić reset, czyli odłączyć ją od prądu i poczekać kilka minut aż kondensatory całkowicie się wyładują. Jeżeli urządzenie jest na podłączeniu trójfazowym, wystarczy wyłączyć bezpiecznik i odczekać od kilku do kilkunastu minut.

Płyta wyłącza się w czasie gotowania

Istnieje wiele przyczyny samoistnego wyłączania się płyty indukcyjnej. Do najczęstszych zaliczamy:

  • Problemy z wentylatorem

Wyłączenie się płyty indukcyjnej może nastąpić wskutek przegrzania się systemu, co świadczy o awarii lub nieprawidłowej pracy wentylatora. Jeżeli płyta jest nowa należy sprawdzić, czy wentylatory mają swobodny dostęp do świeżego powietrza. Instalacja płyty nad piekarnikiem znacząco utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza, wskutek czego wentylatory muszą pracować na wyższych obrotach i szybciej się zużywają.  Jeżeli problem dotyczy starszych płyt, istnieje ryzyko, że doszło do awarii kondensatorów. W takim przypadku pozostaje wezwać wykwalifikowanego technika, np. z Serwisu AGD Robert Święch.

  • Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

Samoistne wyłączanie się płyty może być spowodowane  zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym, którego zadaniem jest chronienie płyty w przypadku wahania napięcia lub nagłego odcinka prądu. W takim przypadku wskazane jest podłączenie urządzenia od prądu aż do pełnego wygaszenia kondensatorów.

  • Kondensator i przetwornica

Inną przyczyną problemów z płytą jest awaria kondensatorów lub przepalenie przetwornicy. Takie sytuacje dotyczą najczęściej starszych modeli płyt, w których części zużywają się w sposób naturalny.

  • Niewłaściwe podłączenie płyty indukcyjnej

Procedura podłączenia płyty indukcyjnej może być wykonana wyłącznie przez wykwalifikowanego elektryka, który posiada stosowne uprawnienia. Producent uzna gwarancję tylko w przypadku instalacji urządzenia przez elektryka. 

Wybijanie bezpieczników

Częstym problemem użytkowników płyt indukcyjnych jest wybijanie bezpieczników. Aby uniknąć takich sytuacji, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, w której zawarte są wytyczne odnośnie do stosowanych wartości napięcia.

 Moduł sterowania

Zdecydowanie najpoważniejszym typem usterek jest awaria modułu sterowania płyty indukcyjnej.  Jeżeli płyta wyświetla błędy, nie chce się włączyć lub nie reaguje na dotyk, wówczas właściciel musi przygotować się na kosztowne wymianę sterownika. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz