Artykuł sponsorowany

Najczęstsze choroby układu moczowego

Najczęstsze choroby układu moczowego

Mianem chorób układu moczowego określa się dolegliwości nerek, pęcherza moczowego i moczowodu. Choroby te bywają podstępne – ich objawy są prawie niezauważalne, a jeśli już zostaną dostrzeżone, mogą zostać odebrane jako oznaki zupełnie innych schorzeń. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Przedstawiamy najczęstsze choroby układu moczowego.

Kamica nerkowa

Ta choroba układu moczowego rozwija się wskutek wytrącenia z moczu składników mineralnych lub organicznych, które tworzą kamienie w drogach moczowych poprzez łączenie się. Niewielkie kamienie są usuwane z organizmu w czasie mikcji, jednak te większe uszkadzają miąższ nerki jako następstwo rozwijającego się w niej zakażenia.

-Na kamicę nerkową cierpią zwykle osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Choroba ta objawia się u nich ostrym bólem w okolicy lędźwi, promieniującym w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej części uda – wyjaśnia ekspert z Uzdrowiska Cieplice.

Kolka nerkowa

Jej objawami są nagłe i silne bóle mięśni gładkich dróg moczowych lub pęcherza moczowego (rzadko). Mają one charakter kurczowy i tendencję do nawracania. Powstają jako następstwo wzrostu ciśnienia moczu w górnych drogach moczowych. Wzrost naporu spowodowany jest przeszkodą, która utrudnia odpływ uryny z miedniczki nerkowej.

Zapalenie nerek

Ta choroba występuje wtedy, gdy stan zapalny nerek szybko się rozwija. Może mieć też postać przewlekłą – wówczas w nerkach dochodzi do stopniowego upośledzania czynności oczyszczających te narządy.

Odmianą zapalenia nerek jest ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Do jego objawów należą nagłe i silne bóle w okolicy lędźwi, zmniejszenie dobowej ilości oddawanego moczu oraz obrzęk górnej części tułowia.

Zespół nerczycowy

To grupa objawów, będących następstwem schorzeń nerek. Wśród objawów tej choroby należy wymienić uogólnione obrzęki i przesięki płynu wodnego do jam ciała. Zespół nerczycowy występuje w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, które prowadzą do zwiększenia przepuszczalności narządu układu moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego

Jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Objawami tej choroby są gorączka i bolesny częstomocz połączony z wydalaniem niewielkiej ilości uryny. W leczeniu konieczne jest przeciwdziałanie rozwinięciu się przewlekłej postaci tej choroby.

Wrodzone wady nerek

Należą do nich zdwojenie układu zbiorczego nerki oraz schorzenia związane z liczbą tych narządów, w tym jednostronne niewykształcenie nerek i nerka nadliczbowa. Zdwojenie stwierdza się u kobiet (zwykle dotyczy pary organów).

Pozostałe choroby układu moczowego

Poza wyżej wymienionymi, do najczęstszych chorób układu moczowego zalicza się także krwiomocz (obecność krwi w moczu pochodzącej z nerek lub dróg moczowych), nietrzymanie moczu (częsta przypadłość u kobiet po 45. roku życia), skazę moczanową (choroba uwarunkowana genetycznie, jej istotą jest nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego), a także nowotwory dróg moczowych (przede wszystkim brodawczak i rak pęcherzyka moczowego).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz