Materiał Partnera

Najczęstsze błędy w instalacji elektrycznej

Najczęstsze błędy w instalacji elektrycznej
Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna jest nie tylko funkcjonalna, ale też bezpieczna dla domowników. Wszelkie wady i niedociągnięcia mogą być przyczyną pożarów lub groźnych wypadków. Wprowadzając się do nowego domu – szczególnie z rynku wtórnego – warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Po czym można rozpoznać wadliwą instalację elektryczną?

Typowe uszkodzenia instalacji elektrycznej

Wadliwa instalacja elektryczna zwykle wynika nie tylko z błędów podczas jej wykonywania, ale także długotrwałej eksploatacji. Warto sprawdzić jej stan jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego domu. Błędy zdarzają się w przypadku budownictwa pierwotnego, jednak największe ryzyko stanowią domy kilkunastu lub kilkudziesięcioletnie.

Typowe problemy w obrębie starej instalacji elektrycznej:

  • brak osłon, które uniemożliwiałyby dotknięcie przewodów (ryzyko porażenia);
  • uszkodzenia izolacji przewodów i amatorskie naprawy przy użyciu taśmy izolacyjnej;
  • nieprawidłowo działające przełączniki i gniazdka;
  • obluzowane gniazda;
  • zanikanie napięcia w niektórych punktach instalacji.

Im starsza instalacja, tym większe prawdopodobieństwo jej zniszczenia. Nie należy winić poprzednich lokatorów, gdyż jest to naturalny proces. Materiały wykorzystywane do stworzenia instalacji nie mają dożywotniej gwarancji. Z czasem mogą kruszeć i psuć się samoistnie.

Jak zminimalizować ryzyko?

Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować problemu. Jeżeli nie znasz stanu swojej instalacji elektrycznej, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Stan instalacji może sprawdzić elektryk, na przykład z firmy Bright Electrica Dachun Xu, mieszczącej się w Bielanach Wrocławskich. Po wykonaniu szeregu testów i skontrolowaniu stanu materiałów zadecyduje, czy jest ona w dobrym stanie, czy może wymaga kompleksowego remontu.

Podczas montażu instalacji elektrycznej lub jej wymiany należy pamiętać, aby korzystać z wysokiej jakości artykułów. Powinny być trwałe i odporne na działanie niesprzyjających czynników środowiska.

Bezpieczeństwo i wygoda

W pełni sprawna instalacja elektryczna to przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Należy jednak pamiętać, aby zwracać uwagę również na funkcjonalność, czyli prawidłowe rozmieszczenie włączników i gniazdek, a także wystarczająca ich ilość. W starszych domach zwykle jest ich zbyt mało, ze względu na to, że jeszcze kilkanaście lat temu w domach nie było tak wiele sprzętów elektrycznych. Dziś wielu z nas posiada w kilka telewizorów, klimatyzatory, kina domowe, komputery oraz mnóstwo urządzeń AGD. Żeby nie kupować przedłużaczy i trójników, warto poprosić elektryka, aby podczas wymiany uszkodzonych elementów, zamontował również kilka dodatkowych gniazd. Optymalne jest jedno podwójne gniazdko na każde dwa metry ściany.

Opracowanie:
Bielany Wrocławskie, Storczykowa 8 lok. 3C
tel. 533 153 765
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz