Artykuł sponsorowany

Najczęstsze błędy przy samodzielnym układaniu kostki brukowej

Najczęstsze błędy przy samodzielnym układaniu kostki brukowej

Betonowa kostka brukowa stanowi materiał, który cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, chcących estetycznie wykończyć przestrzeń wokół domu. Sprzyja temu jej niska cena i szeroki wybór kształtów czy kolorów. Przyglądając się z boku układaniu kostki, można odnieść wrażenie, że nie jest to trudne zadanie. O błędy jednak nie łatwo, a mankamenty okazują się zwykle bardzo kosztowne. W poniższym artykule przedstawimy kilka najczęściej spotykanych pomyłek.

Kostka brukowa nie dla amatorów

Samodzielne układanie kostki brukowej przez osoby bez doświadczenia, przypomina przysłowiowe   porywanie się motyką na słońce. Mimo chęci i zapału nawierzchnia będzie nierówna, a być może nawet nie uda się dokończyć inwestycji przez złe obliczenie zapotrzebowania na materiał. Aby kostka cieszyła oka przez lata, realizację ścieżki czy podjazdu należy zlecić fachowcom, którzy dysponują odpowiednimi umiejętnościami, a także niezbędnym sprzętem. Usługi na najwyższym poziomie oferuje, chociażby Veima Nawierzchnie Brukowe Zbigniew Kozioł.

Zła odległość i poziomy

Najczęstszym błędem laików jest zbyt bliskie ułożenie poszczególnych kostek. Z biegiem czasu  zaczną one na siebie nachodzić, co doprowadzi do poważnych kłopotów z nawierzchnią. Na skutek działania temperatury i wilgoci, kostka nieznacznie zmienia bowiem swe wymiary, konsekwencją czego są uszkodzenia na krawędziach, a także wypychanie mniejszych elementów. Brukarze zalecają stosowanie co najmniej 3 mm odstępów między poszczególnymi kostkami.

Do wrogów poprawnego układania kostki brukowej należy zdecydowanie pośpiech. Chcąc jak najszybciej zrealizować inwestycję, nie przykładamy się do precyzyjnego ustalenia poziomu nawierzchni. Jakie jest potem zdziwienie, gdy kostka znacznie wystaje ponad określony obszar bądź też jest zasypywana przez znajdujące się wyżej warstwy gleby.

Nieodpowiednia grubość kostki brukowej

Układanie kostki brukowej wymaga przygotowania wcześniejszego projektu. Powinien on m.in. uwzględniać samo przeznaczenie budowanej nawierzchni. Pozwoli to na prawidłowy dobór grubości kostki. Jeśli ma ona służyć jedynie do ruchu pieszego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć elementów o grubości 4-6 cm. Gdy jednak będzie musiała wytrzymać obciążenie pojazdów, należy zastosować kostki znacznie grubsze, nawet do 10 cm. Wielu inwestorów, kierując się oszczędnościami, nie zważa na te parametry, co prowadzi do szybkiego powstania nierówności.

Nawierzchnia bez spadku

Nawierzchnia z kostki brukowej, w założeniu ma służyć przez wiele lat. Jej żywotność ulega znacznemu skróceniu, gdy zapomnimy o wykonaniu właściwego spadku, który powinien wynosić około 3 %. Istotny jest również jego kierunek. Należy zapamiętać, aby poprowadzić go tylko w stronę ogrodu lub ulicy. Czym grozi brak odpowiedniego wyprofilowania? Wszelkie błędy przy projektowaniu spadku sprzyjają nadmiernemu utrzymywaniu się wody opadowej na powierzchni kostki. To zaś prowadzi do pęknięć, a ponadto sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Niewielki spadek naturalnie ukierunkuje wodę gromadzącą się w szczelinach zapobiegając uszkodzeniom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz