Artykuł sponsorowany

Najczęstsze błędy podczas ocieplania budynków

Najczęstsze błędy podczas ocieplania budynków

Ocieplanie budynków jest bardzo ważne. Jednak aby termoizolacja naszego domu była dobrze wykonana, powinniśmy dobrze się przygotować. Należy bardzo skrupulatnie stworzyć projekt ocieplenie, wybrać doświadczoną firmę oraz kontrolować czy prace montażowe wykonywane są zgodnie z ogólnymi zasadami. Zapraszamy do sprawdzenia najczęściej popełnianych błędów podczas ocieplania budynków.

Projekt termomodernizacji

Już po podjęciu decyzji o ociepleniu budynków, pierwszym i najważniejszym zadaniem do wykonania jest stworzenie projektu. Taki projekt powinien uwzględniać aspekty estetyczne oraz analizę cieplno-wilgotnościową, na której podstawie dobiera się właściwą grubość izolacji. Często chcąc zaoszczędzić, wybieramy do stworzenia projekty osoby niedoświadczone lub nieposiadające odpowiedniej wiedzy na ten temat.

Brak zabezpieczenia ocieplanego budynku i niewłaściwe przygotowanie podłoża

Wielu wykonawców zapomina, że przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zabezpieczyć ocieplany budynek. Jeśli chcemy uniknąć zabrudzonych okien oraz chcemy, aby rusztowania osłonięte zostały siatką zabezpieczającą elewacje, powinniśmy zdecydować się na doświadczoną firmę. Do takich pewnych przedsiębiorstw należy m.in. MS BUD z Piaseczna. Doświadczeni wykonawcy nie popełnia również takiego błędu jak źle zabezpieczone podłoże. Częstym błędem jest nieoczyszczanie muru z brudu i luźnych części, niewyrównanie ubytków oraz niezastosowanie środków gruntujących na słabych powierzchniach.

Prace wykonywane w złej kolejności

Podczas ocieplania budynków ważna jest odpowiednia kolejność wykonywania prac. Wielu fachowców, zamiast w pierwszej kolejności nałożyć klej, a dopiero później siatkę, robi to odwrotnie. Zdarza się również, że wykonawcy rezygnują z kładzenia gruntu, kładąc bezpośrednio na siatkę tynk cienkowarstwowy. Takie nieprawidłowe działania powodują prześwitywanie kleju, nierówną powierzchnię elewacji oraz nieprawidłowe wiązanie się tynku.

Brak ochrony izolacji przed warunkami atmosferycznymi

Po nałożeniu wełny mineralnej lub styropianu duża część firm zapomina, że należy zabezpieczyć je przed szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych. Wełna mineralna łatwo nasiąka wodą, natomiast styropian wystawiony na słońce ulega degradacji, która zmniejsza jego przyczepność.

Zbyt cienka warstwa ocieplenia i siatka złej jakości

Brak poprawy komfortu cieplnego budynku spowodowany może zostać również przez za cienką warstwę styropianu lub wełny mineralnej. Cienka warstwa może doprowadzić do wykraplania się pary wodnej, która nie wpływa korzystnie na termoizolacje budynku. Błędem, który również może zaszkodzić, jest używanie niskiej jakości materiałów, szczególnie siatki tynkarskiej. Wykonawcy często stawiają na tańsze siatki niespełniające kryteriów producentów systemów izolacyjnych.

Znając podstawowe błędy popełniane przez wykonawców termoizolacji, możecie ustrzec się przed niedoświadczonymi i nierzetelnymi firmami.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz