Artykuł sponsorowany

Najczęstsze awarie kotłów gazowych

Najczęstsze awarie kotłów gazowych
Kotły gazowe w domach jednorodzinnych są jednym z najbardziej istotnych elementów instalacji grzewczej. Niestety, niejednokrotnie może zdarzyć się, iż ulegną one awarii, co skutkować będzie brakiem ciepłej wody, a także niską temperaturą w pomieszczeniach. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, który pomoże nam w rozwiązaniu problemu. Zobacz, jakie są najczęstsze awarie kotłów gazowych.

Nie włączający się kocioł

Jeżeli przez dłuższy czas nie użytkowaliśmy kotła, możemy spotkać się z sytuacją, iż zaistnieje problem z jego uruchomieniem. W takiej sytuacji, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest sprawdzenie, czy urządzenie jest poprawnie zasilane w energię elektryczną. Rozwiązaniem może być włączenie właściwego bezpiecznika na tablicy lub wymiana bezpiecznika w kotle. Sprawdźmy także zasilanie w gaz – upewnijmy się, że filtr gazu jest drożny, a zawór zasilania działa poprawnie.

Jeżeli posiadamy piec dwufunkcyjny, istnieje możliwość, iż nie będzie mógł włączyć się w funkcji ogrzewania centralnego. Powodem może być brak minimalnego odbioru ciepła. W takiej sytuacji, warto sprawdzić, czy zawory w instalacji nie są zakręcone oraz czy instalacja nie jest zapowietrzona.

Możemy również spotkać się z sytuacją, w której nie ma odpowiedniego ciśnienia wody w instalacji. Możemy wtedy sami uzupełnić ciśnienie wody w obiegu c.o. do wartości około 1,0 bar.  Innym rodzajem awarii może być zapowietrzony kocioł.. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego, doświadczonego serwisu – takiego jak firma B.V. Serwis, oferująca swoje usługi na terenie Szczecina.

Wyłączający się kocioł

Zdarza się, iż kocioł będzie się wyłączał w trakcie użytkowania. Czasami oznaczać to może jedynie drobną nieprawidłowość i wystarczające okaże się zresetowanie kotła. Istnieje jednak możliwość, iż usterka jest znacznie bardziej poważna. Przykładem może być zapowietrzenie instalacji grzewczej, którą w takiej sytuacji należy odpowietrzyć. Inną przyczynę mogą stanowić nieprawidłowe ustawienia, dotyczące parametrów ciepłej wody lub temperatury pomieszczeń. Należy wtedy odpowiednio podnieść temperaturę. Kolejnym powodem, mającym wpływ na wyłączanie się kotła mogą być zakłócenia w dopływie powietrza czy odprowadzania spalin. Taka awaria bez wątpienia wymaga wezwania serwisu kotłów gazowych.

Brak ciepłej wody

Możemy spotkać się z sytuacją, iż kocioł nie będzie wytwarzał wody użytkowej o określonych parametrach. Często oznacza to zabrudzenie filtra, który należy wymienić lub wyczyścić. Innym powodem może być zabrudzenie kotłowego wymiennika ciepła, który wymagać będzie udrożnienia wykonanego przez fachowca.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz