Artykuł sponsorowany

Najczęściej występujące choroby oczu

Najczęściej występujące choroby oczu

Swędzenie, pieczenie, nadmierne łzawienie oczu, chwilowy zanik ostrości widzenia czy uczucie „piasku pod powiekami” nie zawsze jest jedynie oznaką przemęczenia wzroku. Jeśli uporczywie się powtarza, warto skonsultować objawy ze specjalistą, mogą one bowiem wskazywać na poważną chorobę oczu. Jakie schorzenia występują najczęściej i jakie są ich objawy? Co powinno nas zaniepokoić?

Choroby wzroku pomału stają się chorobami cywilizacyjni i coraz częściej związane są z otaczającymi nas ekranami komputerów, tabletów, telewizorów. Nadwyrężamy wzrok, spędzając długie godziny przed monitorami. Niektóre choroby związane są z podeszłym wiekiem lub innymi schorzeniami. Jakie choroby oczu występują najczęściej?

Zaćma

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, oznacza zmętnienie soczewki i objawia się znacznym pogorszeniem widzenia. W skrajnych, nieleczonych przypadkach, źrenice stają się szare, a chory odróżnia jedynie jasność i ciemność. Aby spowolnić postęp choroby, podaje się preparaty, poprawiające metabolizm soczewki, czyli witaminy PP i A, a także związku jodu, wapnia oraz potasu. Definitywnym rozwiązaniem jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki.

Jaskra

Tą chorobą zagrożone są osoby powyżej 40 roku życia (ale może wystąpić także u dzieci), zwłaszcza, jeśli w ich rodzinach zdarzały się już przypadki jaskry. Istnieja różne postacie jaskry. W jednych ciśnienie w okujest podwyższone, w innych prawidłowe lub niskie. Cechą wspólną jest uszkodzenie nerwu wzrokowego i ograniczanie pola widzenia, z czego pacjen może nie zdawać sobie sprawy.  Osobną postacją jest ostry atak jaskry, w którym oko staje się czerwone, bolesne oraz twarde, czemu towarzyszy pogorszenie widzenia. W kazdym przypadku bez leczenia jaskra prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i nieodwracalnej ślepoty. Leczenie jaskry polega na stosowaniu preparatów farmakologicznych (krople do oczu ), laseroterapii, leczenia chirurgicznego lub kombinacji tych metod. Gabinet okulistyczny Lecha Gawrona, doktora nauk medycznych oraz renomowanego specjalisty chorób oczu oferuje swoim pacjentom dignostykę i leczenie jaskry w tym laseroterapię.   

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to kolejna, często występująca choroba oczu. Falowanie prostych linii, rozmazywanie się liter drukowanych, zmiany kształtu i kolorów oglądanych przedmiotów, wreszcie pojawienie się czarnej plamy, znacznie ograniczającej widzenie, to sygnały, które powinny nas zaalarmować. Ważne jest regularne badania dna oka; plamka żółta bowiem to fragment siatkówki w dnie oka, odpowiadający za widzenie centralne (widzenie szczegółów i kolorów). Choroba rozwija się podstepnie i ujawnia się w coraz młodszym wieku. Nawet ok 50 roku życia. Może występować w postaci  suchej lub wilgotnej. Obie prowadzą chorego do praktycznej ślepoty. Aktualne metody leczenia polegaja przede wszystkim na podawniu leków do wnętrza oka w formie zastrzyków i laseroterapii co może ograniczyć postęp choroby, niszcząc nieprawidłowo rozrastające się naczynia krwionośne, jednak nie zwalczy choroby całkowicie. Zatosowana we wczesnej fazie biostymulacja laserowa może też zmniejszyć  możliwość rozwoju AMD.  Proponujemy diagnostykę , prowadzenie oraz laseroterapię  w przypadach chorób siatkówki centralnej i obwodowej.

Opracowanie:
Warszawa, Młynarska 8/12
tel. 22 632 77 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz