Artykuł sponsorowany

Najczęściej spotykane uszkodzenia opon

Najczęściej spotykane uszkodzenia opon

Wypadki czy niewielkie usterki samochodowe to coś, czego trudno uniknąć, będąc kierowcą. Jedną z najczęstszych awarii w trasie jest uszkodzenie opon, które narażone są na kontakt z trudną nawierzchnią jezdni. Jakie są najczęstsze awarie opon? Czym są spowodowane i czy można im zapobiegać? To tematy, które interesują kierowców chcących zadbać o swój komfort jazdy.

Mechaniczne uszkodzenia opon, z którymi można spotkać się najczęściej

Najczęściej spotykanymi są uszkodzenia mechaniczne, wynikające ze wspomnianego już kontaktu z nawierzchnią drogi i przedmiotami, które się na niej znajdują. Ostre elementy pozostawione na jezdni mogą spowodować przecięcie lub przebicie opony, które będzie uniemożliwiało dalsze poruszanie się. Jak podkreśla specjalista z firmy PNEUMASTER: Przebicie i przecięcie opony to dwie najczęstsze przyczyny, z powodu których kierowcy zgłaszają się do salonów wulkanizacyjnych. Niestety podczas jazdy nie zawsze można zauważyć pozostawione na drodze szkło, metal, czy inny ostre elementy, które powodują tego typu uszkodzenie – dodaje. Przyczyną tego typu usterek jest przede wszystkim brak świadomości wobec zagrożenia, który charakteryzuje osoby zostawiające ostre przedmioty na jezdni.

Samoistne pęknięcia i deformacje opon – przyczyny

Oprócz uszkodzenia mechanicznego, będącego wynikiem działa ostrych przedmiotów, można wyróżnić także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne opon wynikające np. z działania czynników zewnętrznych. W tym przypadku mogą pojawić się:

  • pęknięcia,
  • zniekształcenia.

Dotyczy to ogumienia, które wystawiane jest na zbyt intensywne działanie czynników zewnętrznych i zmiany temperatury. Zazwyczaj tego typu usterkom ulegają opony stare, które i tak nadawałyby się do wymiany.

Nieprawidłowa jazda – jak wpływa na stan opon?

Część uszkodzeń opon jest wynikiem nieprawidłowej jazdy. Biorąc pod uwagę tę klasyfikację, można wymienić tutaj takie uszkodzenia jak:

  • oderwanie części bieżnika,
  • zniekształcenia bieżnika.

Oderwanie bieżnika może być spowodowane wjechaniem na wysoki krawężnik lub inną, podobną przeszkodę, która pojawiła się na drodze kierowcy. Zniekształcenia z kolei są efektem jazdy na zbyt niskim ciśnieniu opony, co również jest bardzo dużym błędem.

Jeszcze innym uszkodzeniem – również mechanicznym – jest przerwanie drutówki. Ta usterka ma miejsce zazwyczaj podczas montażu koła na feldze. Jest to wynik braku doświadczenia dotyczącego wykonywanej czynności.

Dlaczego należy unikać uszkodzeń opon?

Uszkodzenia opon przede wszystkim wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo drogowe – zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu. W przypadku niewielkich usterek możliwa jest ich naprawa w warsztacie wulkanizacyjnym. Zdarzają się jednak poważniejsze awarie, które automatycznie wykluczają uszkodzoną oponę z użycia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zakup nowej, sprawnej opony oraz większa uwaga w przyszłości, aby uniknąć podobnych zdarzeń. W każdym podejrzanym przypadku należy zgłosić się jednak do specjalisty, który określi stan opony i podpowie, jakie powinny być dalsze działania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz