Najczęściej spotykane konstrukcje stalowe

Zalety konstrukcji stalowych
Stal to istotne tworzywo dla współczesnej architektury. Jest nie tylko wytrzymała, ale również bardzo wydajna i pozwala realizować nawet najbardziej śmiałe koncepcje budowlane. Wielkim atutem stali jest jej wysoki współczynnik wytrzymałości w stosunku do wagi, dzięki czemu uzyskuje się niezwykłą nośność konstrukcji. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że można łatwo adaptować i modyfikować stalowe struktury w zależności od potrzeb. Stal to głównie stop żelaza z węglem, czasem z dodatkiem innych stopów. Wykorzystuje się ją do produkcji m.in. kształtowników, arkuszy blach, płyt itd. (źródło: sections.arcelormittal.com).Dlaczego konstrukcje stalowe są popularne?
Konstrukcje stalowe są powszechne, szczególnie w typach budynków jednokondygnacyjnych. W tym przypadku konstrukcje te mają najczęściej charakter handlowy, przemysłowy lub rolniczy, jedno- lub wielonawowy. W przypadku obiektów przemysłowych i magazynowych nie przywiązuje się dużej wagi do strony estetycznej konstrukcji, stawiając na jej funkcjonalność. Budynki o innym przeznaczeniu stawiają już większe wymagania co do wyglądu, szczególnie w przypadku obiektów handlowych.Oczywiście tego typu budynki muszą najpierw zostać zaprojektowane przez architektów, jednak potem inżynier może wykorzystywać różne koncepcje konstrukcyjne, np. ramy portalowe, proste, łuki lub kratownice.
Jednokondygnacyjne budynki handlowe i przemysłowe często buduje się z wykorzystaniem konstrukcji stalowych również ze względu na niższe koszty w porównaniu do innych rozwiązań. Takie konstrukcje charakteryzują się bardzo małym ciężarem, krótkim czasem montażu, a także dużą elastycznością zastosowań. Można tworzyć struktury o bardzo dużych rozpiętościach, które jednocześnie nie są wcale wysokie.
Typy konstrukcji
W budownictwie wyróżnia się cztery główne typy konstrukcji, które różnią się zastosowaniem konfiguracji poszczególnych elementów:- sztywne konstrukcje ramowe (sztywne połączenia pomiędzy końcami stalowych belek dachowych lub kratownicami a słupami; duże przenoszenie obciążeń),
- konstrukcja belka-słup z ramą przegubową (belki ułożone równolegle, a końce każdej z tych belek wspierane są na słupach),
- dachy podwieszane (stosuje się tu elementy rozciągane, które podpierają belki dachowe),
- dachy łukowe (o kształcie parabolicznym lub okrągłym).