Najczęściej spotykane konstrukcje stalowe

Najczęściej spotykane konstrukcje stalowe
Konstrukcje stalowe są powszechne i bardzo popularne. Spotykamy je niemal na każdym kroku. Mogą być małe i duże, proste i skomplikowane. Wszystkie je łączy użycie tego samego materiału - stali, która nie stwarza większych barier w budownictwie, dzięki czemu jest powszechnie wykorzystywana. 

Zalety konstrukcji stalowych

Stal to istotne tworzywo dla współczesnej architektury. Jest nie tylko wytrzymała, ale również bardzo wydajna i pozwala realizować nawet najbardziej śmiałe koncepcje budowlane. Wielkim atutem stali jest jej wysoki współczynnik wytrzymałości w stosunku do wagi, dzięki czemu uzyskuje się niezwykłą nośność konstrukcji. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że można łatwo adaptować i modyfikować stalowe struktury w zależności od potrzeb. Stal to głównie stop żelaza z węglem, czasem z dodatkiem innych stopów. Wykorzystuje się ją do produkcji m.in. kształtowników, arkuszy blach, płyt itd. (źródło: sections.arcelormittal.com).

Dlaczego konstrukcje stalowe są popularne?

Konstrukcje stalowe są powszechne, szczególnie w typach budynków jednokondygnacyjnych. W tym przypadku konstrukcje te mają najczęściej charakter handlowy, przemysłowy lub rolniczy, jedno- lub wielonawowy. W przypadku obiektów przemysłowych i magazynowych nie przywiązuje się dużej wagi do strony estetycznej konstrukcji, stawiając na jej funkcjonalność. Budynki o innym przeznaczeniu stawiają już większe wymagania co do wyglądu, szczególnie w przypadku obiektów handlowych.

Oczywiście tego typu budynki muszą najpierw zostać zaprojektowane przez architektów, jednak potem inżynier może wykorzystywać różne koncepcje konstrukcyjne, np. ramy portalowe, proste, łuki lub kratownice.

Jednokondygnacyjne budynki handlowe i przemysłowe często buduje się z wykorzystaniem konstrukcji stalowych również ze względu na niższe koszty w porównaniu do innych rozwiązań. Takie konstrukcje charakteryzują się bardzo małym ciężarem, krótkim czasem montażu, a także dużą elastycznością zastosowań. Można tworzyć struktury o bardzo dużych rozpiętościach, które jednocześnie nie są wcale wysokie.

Typy konstrukcji

W budownictwie wyróżnia się cztery główne typy konstrukcji, które różnią się zastosowaniem konfiguracji poszczególnych elementów:
  • sztywne konstrukcje ramowe (sztywne połączenia pomiędzy końcami stalowych belek dachowych lub kratownicami a słupami; duże przenoszenie obciążeń),
  • konstrukcja belka-słup z ramą przegubową (belki ułożone równolegle, a końce każdej z tych belek wspierane są na słupach),
  • dachy podwieszane (stosuje się tu elementy rozciągane, które podpierają belki dachowe),
  • dachy łukowe (o kształcie parabolicznym lub okrągłym).
Stal jest uniwersalnym materiałem, który doskonale sprawdza się w budownictwie. Nie tylko można montować tego typu konstrukcje na wiele różnych sposobów, ale także można uzyskiwać konstrukcje niezwykle funkcjonalne i wytrzymałe.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz