Artykuł sponsorowany

Najczęściej rozstrzygane sprawy rodzinne: rozwód, alimenty i kontakt z dziećmi

Najczęściej rozstrzygane sprawy rodzinne: rozwód, alimenty i kontakt z dziećmi

Nawet w najlepszej rodzinie pojawiają się czasem problemy. Niestety nie zawsze są one na tyle proste, aby poradzić sobie bez pomocy adwokata lub radcy prawnego. Najczęściej są to kwestie rozstania się małżonków i rozwodu, ustalenia alimentów, czy przyznania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Sprawy rodzinne nie są łatwe, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, kto będzie się nimi zajmował i jakie ma w tym obszarze doświadczenie.

Dlaczego sprawy sądowe dotyczące rodziny są szczególnie trudne?

Sprawy rodzinne najczęściej dotyczą konfliktów pomiędzy dorosłymi, te jednak odbijają się również na dzieciach. Silne emocje i stres nie zawsze dają możliwość polubownego rozwiązania sprawy. Dlatego większość z nich rozstrzyga się drogą sądową. Zazwyczaj potrzebna jest także pomoc adwokata lub radcy prawnego, który może reprezentować strony podczas:

  • rozwodu,
  • podziału majątku,
  • ustalenia wysokości alimentów,
  • ustanowienia władzy rodzicielskiej,
  • ustaleniu ojcostwa lub jego zaprzeczeniu.

Rozwód a sprawowanie opieki nad dzieckiem i kontakty z nim

Najczęściej rozstrzyganą przez sądy sprawą jest rozwód i związany z nim podział opieki nad dzieckiem. Warto pamiętać, że ustalenie władzy rodzicielskiej, czy kwestia alimentów to nierozłączne elementy sprawy rozwodowej, jeżeli para ma dzieci.

- Małżonkowie mogą się ze sobą porozumieć i wypracować wspólne stanowisko dotyczące sprawowania władzy rodzicielskiej. Ustalenia te dotyczą m.in. opieki naprzemiennej, ustalenia kontaktów czy miejsca zamieszkania. Rozstrzygnięcie w tej kwestii musi być podyktowane dobrem dziecka. Sąd może się sprzeciwić zawarciu ugody sądowej jeżeli między innymi jest ona sprzeczna z prawem lub z dobrem dziecka bądź też stanowi próbę obejścia prawa — zauważa specjalista z Kancelarii Radców Prawnych Adversus s.c..

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kwestia ustalenia kontaktów z dzieckiem nie zależy od władzy rodzicielskiej. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie aby władza rodzicielska przysługiwała obojgu rodzicom przy jednoczesnym zamieszkiwaniu dziecka tylko z jednym z nich. Władza rodzicielska może też być ograniczona, jednakże nie musi to dotyczyć kwestii związanych z majątkiem dziecka.

W skrajnych sytuacjach istnieje możliwość ograniczenia kontaktów rodziców z dzieckiem — zazwyczaj dotyczy to jednej ze stron np. w przypadku występowania przemocy domowej. Wówczas możliwy jest całkowity zakaz kontaktów lub dopuszczalny tylko w obecności rodzica, a często także osoby wskazanej przez sąd np. kuratora.

Alimenty dla byłego małżonka — kiedy można się o nie starać?

Oprócz wspomnianych kwestii związanych ze sprawowaniem opieki nad dziećmi istnieją także sytuacje, w których to byli małżonkowie mogą starać się o alimenty. Zazwyczaj wiąże się to ze złą sytuacją materialną osoby, która żąda takiego zobowiązania. Musi ona jednak udowodnić, że nie jest winna rozpadu pożycia małżeńskiego, a ten przyczynił się do znacznego pogorszenia poziomu życia i niedostatku.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz